V raných stádiích nevykazuje téměř žádné příznaky, přesto je stěžejní ji diagnostikovat včas. Řeč je o rakovině žaludku

Zpočátku nenápadná rakovina žaludku se obtížně odhaluje, i když čas zjištění je zcela zásadní. Odhalte příznaky a rizikové faktory pro její vznik a rozvoj.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Žaludek je jednou z částí horního trávícího traktu. A je zodpovědný za trávení potravy a přesun živin do tenkého a tlustého střeva. K rakovině dochází ve chvíli, kdy se zdravé buňky stanou rakovinotvornými, vymknou se kontrole a vytvoří nádor. Lékař Brett Barlow vysvětluje, že rakovina žaludku se zpravidla vyvíjí mnoho let. Bohužel v prvotních fázích vzniku rakoviny jsou lidé téměř bez příznaků, a proto bývá odhalena až ve chvíli, kdy dojde k rozšíření do dalších částí těla.

Rizikové faktory pro vznik rakoviny žaludku

Existuje několik faktorů které můžou zvýšit riziko vzniku rakovinotvorných buněk v žaludku. Z onemocnění sem patří bakteriální infekce žaludku, nádory v jiných částech trávicího systému, polypy žaludku a geneticky dědičné syndromy. Ukazuje se také, že rakovina žaludku postihuje častěji muže, lidi starší 60 let, kuřáky, lidi s obezitou a rodinnou anamnézou tohoto onemocnění. Dále byla prokázána větší náchylnost k této nemoci u lidí asijského, jihoamerického či východoevropského původu.

Výše zmíněné faktory lze jen těžko ovlivnit. Ovšem jako u většiny onemocnění i u rakoviny žaludku hraje roli životní styl. Není vhodné jíst maso příliš často ani velké množství slaných potravin. Dalším negativním vlivem může být kouření či velká konzumace alkoholu (více než 3 alkoholické nápoje denně). Naopak prospěšná je konzumace ovoce, dostatek pohybu a správné skladování a upravování jídla.

iZdroj fotografie: Pixabay

Příznaky

Podle American Cancer Societ Trusted Source obvykle neexistují žádné rané příznaky rakoviny žaludku. V některých případech se objevuje časté pálení žáhy, říhání, ztráta chuti k jídlu, nadýmání, sytost, nadměrná únava či přetrvávající bolesti břicha. Mnoho z těchto příznaků je typických i u jiných stavů, jako je například vřed, nebo infekce. Což bohužel vede ke ztížené detekci a diagnostice rakoviny žaludku.

V pokročilejších stádiích se může objevit krvavá stolice, nevolnost, zvracení, žloutenka nebo hubnutí bez jasné příčiny. Pokud trpíte některým z těchto příznaků, které se nezlepšují, je vhodné navštívit lékaře. Ten zpočátku provede fyzické vyšetření ke zjištění případných abnormalit. Dále zkontroluje případné krvácení do žaludku pomocí testu na kontrolu krve ve stolici spolu s krevním testem na zjištění anémie. Pokud se potvrdí známky tohoto onemocnění, budou následně provedeny další diagnostické testy.

Pokud vás trápí problémy se žaludkem, jak je léčíte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články