Díky očním víčkům mohou oči fungovat správně. Poskytují jim nejen mechanickou ochranu, ale také potřebné zvlhčení díky mrkání. Ani očním víčkům se ovšem nevyhýbají poruchy.
Oční víčka zabraňují pronikání cizích předmětů, jako je prach či písek do oka. Chrání oči i dalšími způsoby. Například díky mrkání jsou oči vlhké. Rachel Barclay ve svém článku upozorňuje, že i u víček se bohužel může objevit nejedna porucha či onemocnění. Onemocnění očních víček mohou být způsobeny zánětem, jiné se mohou projevovat vznikem léze, jindy se může jednat o mechanickou poruchu a nevyhnou se jim ani některé typy rakoviny. Existují jisté způsoby prevence, které napomáhají zabránit rozvoji poruchy očních víček.
Poruchy očních víček spojené se zánětem
Blefaritida je zánět očních víček vyznačující se štípáním, svěděním či zarudnutím. Do zánětlivých onemocnění se řadí i ječné zrno. Jedná se o citlivý hrbolek způsobený bakteriální infekcí. Obvykle odezní bez léčby v průběhu času. Chalazion je bulka vznikající kvůli zánětu mazové žlázy. Problém může také způsobit ucpaný a zanícený slzný kanálek. Oblast je následně oteklá a může vytékat hnis. Mnoho těchto problémů spontánně zmizí, můžou pomoci horké obklady či antibiotika.
Poruchy, při nichž vznikají léze
U starších lidí se objevuje seboroická keratóza, která vytváří léze vypadající jako přilepené ke kůži. Lze je chirurgicky odstranit. Naopak aktinická keratóza se projevuje jako skvrna na kůži, která může být prekurzorem karcinomu. Dalším zástupcem je hidrocystom, cysta vznikající ucpáním potních žláz. Xanthelasma je měkká, nažloutlá skvrna objevující se pod spodním záhybem očního víčka. Mohou za ni genetické faktory nebo vysoký cholesterol.
Mechanické poruchy očního víčka
Abnormální, mimovolné kontrakce očního víčka se nazývají blefarospazmus. Může se projevit jako opakované mrkání, škubání nebo chvění. Tento problém může postihnout každého, zejména při nedostatku spánku nebo při velkém vystavení stresu. Ptóza je onemocnění, které způsobuje problémy svalu, který zvedá horní víčko. Existuje vrozená ptóza, blefaroptóza, při která dochází k poklesu horního víčka, či aponeurotická ptóza, která je výsledkem stárnutí.
Typy rakoviny, které mohou postihnout oční víčka
Nejčastějším typem rakoviny očního víčka je bazaliom, který vypadá jako pevný, perleťový uzlík, je možné ho odstranit a případně provést rekonstrukci okolní oční tkáně. Dále se může vyskytnout spinocelulární nebo sebeceózní karcinom. U těchto typů rakoviny může být zapotřebí odstranění oka, aby došlo k odstranění veškeré rakovinné tkáně.
Prevence poruch očních víček
Mezi preventivní opatření patří mytí oční víček teplou vodou a dětským šamponem. Nedotýkat se a nemnout si oči rukama, ale přesto si pravidelně mýt ruce. Vyhýbat se alergenům a používat hypoalergenní make up a také nosit sluneční brýle, které blokují ultrafialové paprsky.