Fialové či rudé dásně mohou poukazovat na hormonální změny i rakovinu. Často se ale jedná o neškodný projev

Pokud si všimnete změny barvy kterékoli části úst, nejlepší je včas navštívit zubního lékaře. Zásah odborníka vám umožní získat přesnou diagnózu a zahájit nejvhodnější léčbu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Za normálních okolností jsou zdravé dásně světle růžové a jejich okraje přesně obkreslují korunku zubů. Někdy však získají rudý, nafialovělý až purpurový odstín, ať už v důsledku fyziologických nebo patologických stavů. Jak upozorňuje zdravotní sestra Deborah Weatherspoon, Ph.D., tento stav není radno podceňovat, pokud se chcete vyhnout zdravotním komplikacím.

Příčiny fialových dásní

Fialové dásně se mohou objevit z různých důvodů. Někdy jsou způsobeny fyziologickými příčinami a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Jindy mohou být projevem závažnějšího problému, který vyžaduje okamžitou pozornost. Toto jsou nejčastější příčiny:

Neškodné zabarvení

Stejně jako kůže na těle se i barva dásní u jednotlivých lidí liší. Lidé s tmavší pletí mají tendenci mít tmavší dásně nebo drobné nepravidelné pigmentace. To je způsobeno zvýšenou produkcí melaninu v těle a není důvod k obavám. Dalším faktorem, který může vést k fialovým dásním, je prostý běh času. Jak tělesné tkáně stárnou, dochází k jejich vzhledovým změnám, včetně zbarvení tkáně dásní.

Periodontální problémy

Fialové či zarudlé dásně mohou být známkou zánětu dásní nebo parodontitidy. Tyto poruchy podpůrných tkání ovlivňují nejen vzhled dásní, ale mohou vést i ke ztrátě zubů. Jejich přítomnost je také spojena s rozvojem a komplikacemi onemocnění jako je diabetes, srdeční, respirační a neurologické problémy.

zánět dásní iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro zlepšení prognózy je zásadní co nejrychlejší návštěva zubního lékaře. Pokud proces teprve začal, lze jej zvrátit správnými hygienickými opatřeními a odborným čištěním. Na druhou stranu, pokud stav postupuje a je hlubší, budou nutné složitější zákroky, jako je odstranění zubního kamene u kořenů a periodontální operace. Jako doplňková léčba jsou často nutná antibiotika a lokální antiseptika.

Nedostatky živin

Nedostatky ve výživě, zejména ty, které souvisejí s nedostatkem vitaminů a minerálů, se mohou projevit na vzhledu dásní. Fialové dásně způsobuje často nedostatek vitaminu C a železa.

Hormonální změny

Silně zarudlé dásně, které nabývají purpurového vzhledu, mohou souviset s problémy endokrinního systému nebo hormonálními změnami souvisejícími s určitými životními etapami, jako je puberta, těhotenství, kojení a menstruační cyklus.

Ortodoncie

Ortodontické aparáty a zubní náhrady, pokud jsou špatně nasazené, špatně přiléhají a třou se o sliznici úst, mohou způsobit poranění a podráždění. Traumatizovaná tkáň dásní, stejně jako každé zranění, vypadá fialově a způsobuje bolest. Tyto pomůcky navíc ztěžují každodenní ústní hygienu, což podporuje hromadění bakteriálního plaku a může vést k zánětu dásní.

Výrobky ústní hygieny

Některé typy zubních past či ústních vod mohou dráždit dásně. Často se jedná o prostředky na bělení zubů nebo některé sloučeniny na odstraňování zubního plaku. Záleží na citlivosti jedince na různé složky těchto výrobků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léky

Užívání některých léků může jako vedlejší účinek způsobit zvětšení a zabarvení dásní. Tyto projevy v ústech mohou způsobit léky na léčbu deprese, antikonvulziva a některé léky na kardiovaskulární onemocnění.

Otrava

Fialové dásně mohou být důsledkem otravy chemickými látkami nebo uštknutí zvířetem, například hadem. V těchto případech často zfialoví i jiné části těla, například rty, ruce a další sliznice. Mohou se objevit i další příznaky, jako je zvracení, vyrážka nebo červené skvrny na kůži, bolest žaludku, krvácení a dýchací potíže. Je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Tabák

Kouření může způsobit změnu barvy sliznic úst, včetně dásní. U kuřáků je běžné, že trpí parodontitidou a tkáň dásní je zanícená a tmavá. Kromě toho se u těchto lidí velmi často vyskytuje onemocnění známé jako kuřácká melanóza. Jedná se o změnu pigmentace tkání dutiny ústní v souvislosti s podrážděním způsobené nikotinem a teplem.

Rakovina dutiny ústní

Ačkoli se nejedná o nejčastější onemocnění, mohou fialové dásně signalizovat přítomnost nebezpečného nádorového onemocnění, maligního melanomu dutiny ústní. Ten vypadá jako opálená, hnědá, červená, fialová, šedá nebo modročerná skvrna na tkáni dásní. Může se vyskytovat kdekoli v ústech, včetně dásní. Jeho tvar a velikost se mění s tím, jak roste. Přestože se jedná o vzácné onemocnění, může být smrtelné. Jakékoli podezření je proto třeba okamžitě nahlásit lékaři.

Jak řešíte změny barvy dásní vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články