Hlava občas bolí každého. Když vás pronásleduje každý den, něco není v pořádku. Je třeba najít příčinu a tu řešit. V každém případě je vhodné poradit se s lékařem.
Bolesti hlavy patří k nejčastějším důvodům, proč lidé vyhledávají neurologa. Chronická bolest hlavy dokáže člověka dokonce zneschopnit, protože zasahuje do jeho každodenního života a negativně působí na duševní zdraví. Doktorka neurologie Deena Kuruvilla říká, že o chronické bolesti hlavy se dá hovořit v případě, že bolest hlavy trvá nejméně 15 dnů v měsíci, po dobu tří měsíců nebo déle, více než čtyři hodiny denně. Typ bolesti hlavy nehraje zásadní roli, důležité je, že hlava bolí téměř každý den.
Typy chronických bolestí hlavy
Chronická bolest hlavy se může projevovat nepřetržitou bolestí jedné poloviny hlavy, klastrovou bolestí hlavy, migrénou nebo tenzní bolestí hlavy. Vzácně může být na vině vysoký nitrolební tlak bez zjistitelné příčiny. Nejčastěji se chronicky chová migréna a tenzní bolest hlavy.
Příčiny a rizikové faktory
Hlavní příčina chronických bolestí hlavy, které nejsou způsobeny jinou nemocí, se objevuje těžko. Chronické bolesti hlavy způsobují následující stavy:
- Zánět krevních cév v centrálním nervovém systému a jeho okolí (mrtvice, hypertenze, výduť cévy)
- Zánět nervů (hlavový, trojklanný)
- Infekce (meningitida, zánět dutin)
- Zvýšení nebo snížení nitrolebního tlaku
- Útlak způsobený lézí nebo nádorem
- Stav po poranění mozku
- Poruchy spánku (spánková apnoe)
Více náchylní k chronickým bolestem hlavy jsou osoby ženského pohlaví. K dalším rizikovým faktorům patří obezita a zneužívání kofeinu. Užívání volně prodejných léků proti bolesti zvyšuje riziko opakujících se bolestí hlavy, jsou-li brány více než dva dny v týdnu nebo devět dní v měsíci.
Jak se léčí chronické bolesti hlavy
Léčba bude vždy záviset na příčině. Často se používají tricyklická antidepresiva a další léky, které pomáhají proti úzkostem, depresím a poruchám spánku. Dále se mohou používat beta-blokátory, antikonvulziva (používané u epilepsií a křečí) a protizánětlivé léky. Způsobů léčby je mnoho, v případě nejasné příčiny se lékaři zaměřují na odstranění bolesti.
S chronickou bolestí hlavy jděte k lékaři
Pokud vám bolest hlavy znemožňuje normální fungování, zhoršuje se nebo se chová jinak, než jste byli zvyklí, určitě vyhledejte lékaře. Navštivte ho i v případě, že musíte zvyšovat dávku volně prodejných analgetik, abyste bolest utišili. Jestliže se objevují horečka, ztuhlá šíje, dezorientace, problémy s řečí nebo zrakem, vyhledejte lékaře neprodleně. Rozhodně nepraktikujte žádnou samoléčbu, chronické bolesti hlavy potřebují odbornou péči, díky které se konečně dočkáte úlevy.