Pivovarské kvasnice: Vitamínová bomba zlepšující trávení

Využití kvasnic při výrobě piva a chleba je dobře známé. Ale ne všichni už vědí, že se používají také jako doplněk stravy hned z několika důvodů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kvasinka pivní, neboli Saccharomyces cerevisiae, je druh kvasinky patřící do oddělení jednobuněčných hub. Dietoložka Katherine Marengo LDN, R.D. vysvětluje, že jsou typické svou hořkou chutí i vysokým obsahem chromu a vitamínu B. Mimo jiné je lze využít i k podpoře trávení díky jejich probiotickým účinkům. Jako správná probiotika pomáhají udržet zdravou střevní mikroflóru a tím posílit celkový imunitní systém.

Co pivovarské kvasnice obsahují a v čem všem mohou pomoci

Pivovarské kvasnice jsou dobrým zdrojem chromu, selenu, draslíku, železa, zinku a hořčíku. Chrom, který je zde hojně obsažen, může pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi. Zejména u pacientů trpících diabetem 2. typu. K tomu dochází díky zlepšení glukózové tolerance. Kromě toho obsahují celou škálu zástupců vitamínu B, konkrétně B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin), B7 (biotin) a B9 (kyselina listová).

Pivní kvasinky lze také využít při prevenci proti průjmu, právě díky jejich probiotickým vlastnostem. Mohou ovšem pomoci i u léčby jiných onemocnění a poruch trávícího traktu. Jsou užitečné i při léčbě průjmu způsobeného antibiotiky, cestovatelského průjmu, syndromu dráždivého tračníku, kolitidě způsobené bakterií Clostridium difficile či při laktózové intoleranci. Díky svému složení také pomáhají udržovat zdravou pokožku i vlasy a jsou účinné i při podpoře nervového a imunitního systému.

iZdroj fotografie: Mogana Das Murtey and Patchamuthu Ramasamy / Creative Commons / CC BY-SA

Vedlejší účinky, rizika a možné formy podání pivovarských kvasnic

Asi nejzávažnějším možným vedlejším účinkem je možnost interakce s jinými léky. Proto je vhodné si o užívání pivovarských kvasnic jako doplňku stravy nejprve promluvit se svým lékařem. Možná interakce je především s léky, které se užívají k léčbě deprese, narkotickým lékem proti bolesti Pethidinem (Meperidinem) nebo s léky k léčbě cukrovky. Opatrnost je nutná pokud trpíte cukrovkou, Crohnovou chorobou, častými kvasinkovými infekcemi nebo alergií na kvasinky.

Ostatní vedlejší účinky jsou mírné. Jedná se zejména o nadměrnou plynatost, nadýmání a bolesti hlavy. Je nutné přestat pivovarské kvasnice užívat a kontaktovat lékaře, pokud pociťuje bolest nebo tlak na hrudi nebo potíže s dýcháním. Tyto symptomy totiž mohou naznačovat, že se jedná o alergickou reakci. Pivovarské kvasnice je možné sehnat ve formě prášku, vloček, tekutiny nebo tablet. Pro dospělého člověka je doporučení užívat jednu až dvě polévkové lžíce denně. Mohou se také přidávat do jídla nebo nápojů.

O jakých pozitivních účincích pivovarských kvasnic na lidské zdraví jste už slyšeli?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články