Pojem nadúmrtí nebo nadměrná úmrtnost jste pravděpodobně ještě před pár měsíci neznali, poslední dobou se však objevuje prakticky denně.
Jedná se o termín, který označuje počet lidí, kteří zemřeli za mimořádných událostí, například na následky úniku radiace, otravy nebezpečnými chemikáliemi nebo v důsledku přírodní katastrofy.
Zjednodušeně řečeno jde o číslo, o které se počet úmrtí za určité období liší od predikce založené na dlouhodobých trendech úmrtnosti. Asi správně tušíte, že v letošních statistikách nadměrné úmrtnosti bude kralovat epidemie koronaviru, v České republice mu doposud podlehlo asi 10 tisíc osob, na celém světě už více než 1,5 milionu.
Srdeční onemocnění
Poruchy kardiovaskulárního systému a srdeční onemocnění patří mezi typické civilizační choroby, které vyplývají z moderního životního stylu a ze skutečnosti, že se průměrná doba dožití neustále zvyšuje. Na infarkt a další srdeční příhody však stále častěji umírají i mladší lidé, a tak patří tato skupina onemocnění mezi hlavní příčiny nadúmrtí ve vyspělém světě.
Socioekonomický status
Asi vás nepřekvapí, že lidé s vyšším vzděláním mají obvykle vyšší příjmy. Kombinace vysokých příjmů a kvalitního vzdělání jim umožňuje starat se o své zdraví adekvátně a rozhodovat o něm kvalifikovaně. Nízký socioekonomický status je častou příčinou nadúmrtí zejména ve státech, kde si pacienti přispívají na zdravotní péči, ale projevuje se i v České republice.
Kromě příjmu a vzdělání však hraje roli i rodinný stav, rozvedení lidé, a zejména ženy, mají větší riziko těžkých zdravotních komplikací. A svou roli hraje také bydliště. Zatímco v řadě států jsou riziková zejména chudinská předměstí, v českých podmínkách můžeme hovořit o celých městech, která mají velké vyloučené lokality.
Mezi další časté příčiny nadměrné úmrtnosti patří podle odborníků na zdravotnictví:
- Rakovina
- Vražda či sebevražda
- Obezita
- Nedostatek fyzické aktivity