Epsomská sůl je minerální sloučenina, která může napomoci vašemu zdraví. Lze jí konzumovat rozpuštěnou ve vodě, využít ji do koupele nebo k léčivým obkladům.
Epsomská sůl je chemická sloučenina známá také jako síran hořečnatý. Je tudíž složena z hořčíku, kyslíku a síry. Většina jejích přínosů je připisována právě hořčíku. Dietoložka Amy Richter, RD. popisuje, že hořčík je minerál, který se v těle podílí na více 300 biochemických reakcích, které prospívají srdci a nervovému systému. A mnoho lidí trpí jeho nedostatkem. Vzhledově se epsomská sůl podobá té kuchyňské, ale chuťově je hořká a nedobrá. Ovšem pozitivních přínosů pro lidské zdraví poskytuje hned několik.
Epsomská sůl a její zdravotní přínosy
Někdy ji také nalezneme pod označením koupelová sůl a její přínosy se projevují při jejím rozpuštění ve vodě. V té chvíli dochází k uvolnění iontů hořčíku a síranu. Myšlenka je taková, že tyto ionty mohou být vstřebány kůží a poskytnout tělu hořčík a sulfáty, které jsou důležité pro tělesné funkce. Ovšem neexistuje dostatek důkazů o tom, že tělo je schopné absorbovat tyto minerály kůží. Je možné epsomskou sůl užít i perorálně jako projímadlo nebo doplněk hořčíku.
Někteří zdravotníci tvrdí, že je epsomská sůl je terapeutická a lze ji využít jako alternativní léčbu hned pro několik onemocnění. Může poskytnout hořčík, ať už při perorálním podání nebo při jeho absorpci během koupelí či obkladů. Díky tomu může napomáhat podpoře spánku a snižování stresu. Absorpce hořčíku kůží sice nebyla vědecky prokázána, je ovšem možné, že uklidňující účinky koupelí v epsomské soli jsou způsobeny relaxací v horké lázni.
Hořčík se také využívá k léčbě zácpy. Je to užitečné díky tomu, že tato sůl přitahuje vodu do střev, což podporuje jejich pohyby. Užití epsomské soli s vodou uvádí FDA mezi schválená projímadla, ačkoliv její účiny nejsou tak dobře prozkoumané jako jiné formy. Tato směs by se ovšem měla užívat jen příležitostně, nikoli pro dlouhodobou úlevu. Už kvůli možným vedlejším účinkům, mezi které se řadí nadýmaní či průjem. Může také pomoci při regeneraci či po zvýšené výkonnosti při cvičení.
Schopnost epsomské soli ulevovat od bolestí a otoků se také řadí mezi častá tvrzení. Nejvhodnější je pro tyto problémy koupel nebo obklady. Pro koupel je vhodné přidat dva šálky přibližně 475 gramů soli do vany a zůstat v ní 15 minut. Pro obklady je potřebný jeden litr destilované nebo převařené vody a epsomská sůl. Ideální je připravit roztok do 10 % obsahu soli. Následně do něj namočit obinadlo nebo gázu, umístit na bolavé místo a nechat působit 8 až 12 hodin. Poté si zábal sundat a ošetřované místo omýt.