Onemocnění srdce jsou vždy závažná. Jedním z nich je i angina pectoris, která může být projevem nezdravého životního stylu.
Angina pectoris je jednou z forem ischemické srdeční choroby, nejedná se tak o samostatné onemocnění. Spíše představuje součást rozsáhlejší nemoci a jeden z jejích projevů. Není přitom dobré ji podceňovat. Pokud tento zdravotní problém neřešíte, může způsobit vážnější potíže. Zpravidla se projevuje bolestí v levé ruce nebo svírajícím pocitem v horní části břicha.
Nesprávná životospráva
Nejčastěji stojí za vznikem tohoto onemocnění lidský faktor nebo nezdravý životní styl, někdy však může být příčinou i jiná nemoc. Jedním z nejběžnějších faktorů způsobujících rozvoj této choroby je kornatění cév, jinak nazývané ateroskleróza. Ta je výsledkem toho, že se na vnitřních stěnách tepen začne usazovat tuk, který sníží jejich průchodnost.
Dalším onemocněním stojícím za vznikem anginy pectoris je zúžená aortální chlopeň. Často se přitom jedná o vrozenou vadu srdce, s níž lze jen těžce bojovat. Kvůli zúžení nepracuje srdce správně, při zvýšené námaze se následně objevuje bolest nebo nepravidelný tep. V jistých případech může angina pectoris vyústit až v infarkt, což mnohdy bývá i život ohrožující.
Rizikové skupiny osob pro vznik nemoci
Jelikož mezi příčiny vzniku angina pectoris patří mimo jiné i usazováním tuku v cévách, nabízí se jako jeden z rizikových faktorů obezita. Spolu s tím může souviset vysoká hladina cholesterolu a zvýšený krevní tlak. Rizikovými skupinami osob jsou tak lidé neaktivní, se sedavým zaměstnáním, nesprávnou životosprávou a jídelníčkem složeným z nezdravých potravin.
Jak proti angině pectoris bojovat
Základem je jako u každé jiné nemoci prevence, které dosáhnete zpravidla pravidelným pohybem a dostatečným příjmem zdravého jídla. Jednou z potravin, jejíž konzumací odbouráte nezdravý cholesterol, je rybí tuk nebo zelenina. Důležité je tedy přenastavit svůj způsob života na zdravější, plný pohybu a kvalitního jídla.