Slazené nápoje si dnes můžete vychutnat za pár korun, a proto jsou tak oblíbené. Jaký ale mají vliv na naše zdraví a proč byste je neměli pít?
Mnohé firmy, které dodávají na trh slazené nápoje, již dávno uvedly mezi své produkty také řadu těch „zdravých“ bez kalorií. Obecně však stále platí, že jsou tyto produkty zdraví velmi nebezpečné kvůli jejich složení. Mnohdy se také odborníci přou, zda je kola bez cukru s obsahem sladidel ještě nebezpečnější než obyčejná verze s přidaným cukrem. Podívejte se na nové výzkumy, které přináší bližší informace o tomto tématu.
Přesvědčivé výzkumy, které možná nechcete slyšet
Zpráva z 16. dubna 2016 prováděna organizací American Heart Journal zjistila, že se u lidí, kteří vypijí týdně nejméně pět nápojů dodatečně slazených cukrem, vyskytuje vyšší pravděpodobnost rizika srdečních onemocnění. Oproti tomu se ale nemusí bát ti, kteří si dopřejí sodovku pouze jednou týdně nebo párkrát do měsíce. Nicméně i navzdory tomu nový výzkum přispívá k rostoucím důkazům, které spojují nápoje vysokým obsahem cukru se srdečními chorobami.
Tato studie probíhala v Jižní Koreji a zúčastnilo se jí více než 22 200 dospělých (většinou mužů). Byla založena na dotaznících o stravě a skenování kalcia na koronární tepně. Tyto testy měří usazeniny vápníku v srdečních tepnách a používají se k hodnocení výše rizika srdečních onemocnění. Vědci hleděli především na atributy, jako je věk, vysoký krevní tlak nebo cholesterol a rodinná anamnéza srdečních onemocnění.
Odborníci stojící za celou studií poznamenali, že jedinců, kteří konzumovali slazené nápoje pětkrát a více týdně, bylo pouze 5% ze všech účastníků. To je jistě mnohem méně než například ve Spojených státech. Přibližně jedna čtvrtina celkové tamní populace konzumuje v průměru více než litr sladkého pití denně. Stejný problém můžou mít ale i jiné cukrovinky, proto byste měli dbát na zdravou dietu a nenechat se tak vystavit zvýšenému riziku srdečních chorob.