Pomocník česnek: Chrání proti nemocem, pomoci by mohl i ke snížení krevního tlaku

Česnek je silné přírodní léčivo, které disponuje řadou užitečných zdravotních přínosů. Mnohdy se však může do obchodů dostat jeho bělená „kopie“ z Číny.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Česnek patří díky svému obsahu účinných látek a sloučenin mezi nejsilnější přírodní léčiva vůbec – skvěle například pomáhá léčit a předcházet nachlazení, snižovat krevní tlak i hladinu cholesterolu. Stejně tak stojí za zmínku, že jej používal již v dávných dobách sám Hippokrates, který ho předepisoval k léčbě mnoha různých potíží. Je ovšem důležité, abyste brali na vědomí, že tato lahodná potravina nemusí být vždy tak účinná, a to zejména proto, že se podle lékařky Amy Richter na trh dostávají její bělené kopie z Číny. 

1) Pomáhá chránit před nemocemi 

Mezi nejzajímavější přínosy česneku patří především jeho schopnost posilovat obranyschopnost imunitního systému. Stejně tak jej můžete použít například při nachlazení ke zmírnění příznaků – stačí jej zařadit do svého každodenního jídelníčku nebo si z něj připravit léčivou směs. Jakmile jej vyzkoušíte a budete užívat několik dní v kuse, dostanete se z problémů mnohem rychleji. Pravidelná konzumace česneku je navíc skvělou prevencí, která snižuje riziko nakažení se různými virovými a bakteriálními nemocemi. 

2) Zlepšuje hladinu cholesterolu

Pravidelná konzumace česneku také zlepšuje hladinu cholesterolu, což je důležitý faktor, který vám dokáže pomoci snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice  – a to až o neuvěřitelných 15 procent. Obecně se však jedná o potravinu, která podporuje krevní oběh a chrání jej před potenciálním poškozením. Dalším známým rizikovým faktorem problémů se srdcem je také vysoká hladina triglyceridů, ale zdá se, že na tu česnek nemá nijak významný vliv.

3) Snižuje krevní tlak

Česnek v neposlední řadě také skvěle pomáhá snižovat krevní tlak, což je opět jeden z faktorů, které mohou zvyšovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt a mozková mrtvice – tyto nemoci mají mimo jiné na svědomí nejvíce úmrtí po celém světě. Abyste se proto vyhnuli problémům, stačí toto přírodní léčivo zařadit do svého každodenního jídelníčku, čímž si zajistíte skvělou prevenci (v tomto případě byste se však neměli spoléhat pouze na konzumaci česneku). 

iZdroj fotografie: Pixabay

Toxický česnek z Číny

Vzhledem k všeobecnému mínění a vědeckým poznatkům o zázračných zdravotních účincích česneku není divu, že si tato rostlina získala oblibu naprosto po celém světě – málokdo však ví, že až 80 % česneku prodávaného po celém světě pochází z Číny (dokonce i organické odrůdy). V takovém podání je však toto přírodní léčivo často postřikováno chemikáliemi, aby na pultech vydrželo co nejdéle. Kromě toho je pak také běleno chlorem, který dokáže skrýt jeho přirozené tmavé skvrny.

Je ovšem důležité si také uvědomit, že konzumace chloru zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Stejně tak byste měli být na pozoru před pesticidy obsahujícími methylbromid, které mohou mít ve vysokých koncentracích škodlivé účinky na centrální nervový systém a dýchací soustavu (v některých případech může vést otrava methylbromidem až k úmrtí). Dále pak také vlivem čínské distribuce slábne jedná z hlavních zdravotních sloučenin česneku – alicin, který stojí za většinou jeho benefitů

Jak poznat, zda je česnek bělený

To, zda je česnek bělený a pochází z Číny poznáte především podle jeho hmotnosti – běžný česnek je mnohem těžší. Stejně tak se můžete zaměřit na jeho chuť. Pravý kus z poctivých farem má totiž mnohem výraznější a bohatší chuť. Co se týče jeho vzhledu, tak byste se měli zaměřit především na jeho bázi, která bývá v případě čínské distribuce dobře očištěna od kořenů a zůstává u ní čistá skvrna. 

Jak často jíte česnek vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články