Plicní infekce a jak ji rozpoznat: Často se podobá chřipce nebo nachlazení

Pokud trpíte kašlem, který produkuje hustý hlen, či bodavou bolestí na hrudi, je velká pravděpodobnost, že se jedná o plicní infekci.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Plicní infekce může nastat u jedné nebo obou vašich plic. Dochází k tomu v důsledku toho, že virus, bakterie nebo houba se dostane až do plic a způsobí zde zánět. Mezi nejčastější plicní infekce patří zápal plic a bronchitida. Pneumolog Dr. Adithya Cattamanchi píše, že mezi nejčastější příznaky plicní infekce patří kašel, který produkuje hustý hlen, bodavé bolesti na hrudi, horečka, bolesti těla, rýma dušnost, ale i celková únava a sípání. Pokud kašel trvá déle než 3 týdny nebo máte potíže s dýcháním, navštivte lékaře.

Plicní infekce a její příznaky

Infekce plic může být způsobena virem, bakterií a někdy i plísní. Ve chvíli kdy se dostanou do plic a způsobí zánět, začínají potíže. Příznaky jsou velmi často podobné příznakům klasického nachlazení či chřipky, ale zpravidla trvají déle. Nejtypičtějším příznakem je kašel, který pomáhá tělo zbavovat hlenu. Dále se můžou objevit bodavé bolesti na hrudi, horečka, bolesti těla, rýma, dušnost, celková únava, sípání, namodralý vzhled pokožky nebo rtů či zvuky praskání v plicích.

Typy plicních infekcí

Asi nejznámější a nejčastější plicní infekcí je zápal plic. K zápalu plic může dojít vdechnutím bakterie, která zápal plic způsobuje nebo viru od někoho, kdo trpí zápalem plic. K přenosu dochází, pokud osoba se zápalem plic kýchá nebo kašle. Pokud dochází k infekci velkých bronchiálních trubic, které přenášejí vzduch do plic a z plic, jedná se o bronchitidu. U tohoto onemocnění je na vině pravděpodobněji virus než bakterie. Viry mohou napadnout samotné plíce i dýchací cesty, pak se jedná o bronchiolitidu.

iZdroj fotografie: Freepik

Diagnóza plicní infekce

Jako při každém problému se vás nejprve lékař zeptá na vaši anamnézu a příznaky. Mohou přijít i otázky na vaši práci, nedávné cestování nebo kontakt se zvířaty. Poté se zpravidla měří teplota a následuje poslech hrudníku stetoskopem. Dále se pro potvrzení plicní infekce využívá rentgenu plic či CT vyšetření. Je možné použití spirometru, což je přístroj měřící kolik a jak rychle přijmete vzduchu s každým nádechem. Je možný i odběr vzorku hlenu, výtěr z krku či kompletní krevní obraz.

Léčba a prevence

Léčba závisí na tom, čím je infekce způsobena. Bakteriální infekce se zpravidla řeší antibiotiky. Plísňová infekce může vyžadovat léčbu antimykotikem. Na virové infekce příliš léků není a nejspíše budete muset počkat, až se vaše tělo s infekcí vypořádá samo. Ne všem plicním infekcím lze zabránit, ale aspoň lze minimalizovat riziko. Je doporučováno si pravidelně mýt ruce, nedotýkat se obličeje nebo úst, vyvarovat se sdílení nádobí, nápojů a jídla s jinými lidmi, vyhnout se přeplněným místům a nekouřit.

Jaké triky na léčbu plicní infekce se osvědčily vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články