Státní ústav pro kontrolu léčiv stahuje z trhu lék proti bolesti od společnosti Medochemie

Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal sdělení o stažení dalšího léčivého přípravku z trhu. Tentokrát se jedná o lék na bolest, který využívala zdravotnická zařízení.

i Zdroj fotografie: Carter Jake / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V současnosti, kdy je nedostatek některých základních léků, stahuje výrobce Medochemie Ltd. Limassol, další léčivý přípravek. Informoval o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv dne 5. 5. 2023. Hlavním důvodem pro stažení léku Sontilen šarže A219BB s datem použitelnosti do 08/2024 byla závada v jakosti – nekvalitní obal a riziko jeho porušení.

Co je Sontilen a k čemu se používá?

Sontlien je lékařský přípravek vázaný na lékařský předpis, podává se do žíly nebo do epidurálního prostoru. Používá se ve formě injekčního nebo infuzního roztoku jako anestetikum a analgetikum. Setkáte se s ním při chirurgických operacích, kde se používá k anestezii, nebo při léčbě pooperačních bolestí ve formě epidurální analgezie. Spolu s dalším preparátem se může podávat i během porodu.

Náhradní léky

Hlavní účinnou látkou Sontilenu je sufentanii citras. Tuto samou látku obsahuje lék Sufenta a Sufentanil. Není tedy důvod panikařit, náhradní léky se stejnou látkou se najdou. Navíc se jedná o jednu šarži, takže s trochou štěstí se ta další povede lépe.

Sontilen není jediný

Možná jste si všimli dlouhodobého výpadku sirupu Hylak forte. I u něj byla objevena závada v jakosti a jeho distribuce byla pozastavena. Určité šarže musely být staženy z lékáren i zdravotnických zařízení. A to samozřejmě není vše, jistě jste sami zaznamenali výpadky i u jiných léků. Velkým problémem byl například výpadek Nurofenu pro děti.

pacient v nemocnici iZdroj fotografie: Freepik

Léky v domácí lékárničce

Sontilen nepatří k lékům, které by se mohly vyskytovat u vás v domácí lékárničce. Bohužel výpadky postihují i běžné volně prodejné léky, takže nezbývá, než hledat alternativy, abyste byli připraveni na případnou nemoc. Nezapomeňte domácí lékárnu čas od času probrat. I léky mohou expirovat a jejich užívání po uplynutí doby použitelnosti se rozhodně nedoporučuje. Některé léky mají sice dobu trvanlivosti podhodnocenou, s jinými (například antibiotiky) si ale není rozhodně radno zahrávat.

Jaké léky vám v současnosti na trhu nejvíc chybí?

Zdroj: SÚKL
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články