Jablečný ocet vám poslouží nejen jako základ salátové zálivky. Zbaví vás zápachu i plísní nohou, nabije vás energií, zbaví bolesti a pomůže zhubnout.
Jablečný ocet se vyrábí z fermentované jablečné šťávy a používá se jako dochucovadlo pokrmů. Nejčastěji se přidává do salátových dresinků a marinád, ale jeho využití v kuchyni i domácnosti je mnohem rozmanitější. Díky svým jedinečným vlastnostem se používá i v lidovém léčitelství. Jak vysvětluje zdravotník Gerhard Whitworth, R.N. jablečný ocet má silné antimikrobiální účinky a může tak pomoci například s léčbou ekzémů, kvasinkových infekcí a lupů. Je nápomocný i při hubnutí a snižování bolesti.
Jablečný ocet má mnoho zdravotních přínosů
V lidovém léčitelství se jablečný ocet používá již po staletí. Současné vědecké výzkumy jeho účinky opakovaně potvrzují. Pomáhá například s léčbou následujících problémů:
Bolest kloubů
Bolest kloubů je obvykle způsobena zánětem v okolí kloubu. Při léčbě je důležité zjistit příčinu, a pokud se skutečně jedná o zánětlivý proces, může vám pomoci právě jablečný ocet. V nedávné studii vědci zjistili, že jablečný ocet je stejně účinným protizánětlivým prostředkem jako některé volně prodejné léky (například ibuprofen). Studie byla provedena na myších, je tedy potřeba výsledky potvrdit klinickými studiemi na lidech.
Nadváha a obezita
Stejná studie, která potvrdila protizánětlivé účinky jablečného octa, potvrdila i výsledky dřívějších studií o vlivu jablečného octa na snižování hmotnosti. Jablečný ocet potlačuje chuť k jídlu a bylo také prokázáno, že zpomaluje rychlost, jakou jídlo opouští žaludek. Podporuje tedy pocit sytosti, nemáte tak brzy hlad, což může snížit příjem kalorií.
Infekce
Výzkumná studie z roku 2018 dospěla k závěru, že jablečný ocet je velmi účinný při léčbě infekcí způsobených několika běžnými kmeny bakterií. Například pomáhá proti bakterii candida, která způsobuje kvasinkovou infekci a také proti zlatému stafylokokovi a bakterii E. coli. Výzkum byl sice proveden na lidských buňkách, ale mimo tělo, bude tedy opět potřeba provést další studie přímo na lidech.
Kožní problémy
Jablečný ocet je dle dostupných studií účinný také při léčbě mnoha ekzémů, lupů, spálení od slunce, plísňových infekcí (obzvláště plísní nohou), pupínků a bradavic. Navíc zjemňuje a zvláčňuje pokožku. V případě kožních problémů je účinnější koupel s přídavkem jablečného octa, na rozdíl od výše zmíněných potíží, kdy je lepší jej užívat vnitřně.
Jak připravit octovou koupel
Následující lázeň si dopřejte ideálně večer před spaním. Po dvou týdnech byste měli pozorovat pozitivní účinky ve formě vyšší energie, čistší pokožky a lepší imunity. Budete potřebovat lavor nebo jinou širší nádobu, do které se vám pohodlně vejdou chodidla, teplou vodu, ručník a samozřejmě jablečný ocet.
Teplou vodu nalijte do lavoru a přidejte šálek jablečného octa. Pokud je vám vůně octa nepříjemná, můžete přidat i několik kapek esenciálního oleje s příjemnou vůní, například levanduli nebo eukalyptus. Nohy máčejte 30 – 45 minut, pak je důkladně otřete kamenem na paty. Namažte je mastnějším krémem (nemusí být žádný speciální na nohy) a navlékněte si tenké bavlněné ponožky.