Když tělu chybí hořčík: Nejdříve nepříjemné křeče, v nejhorším případě osteoporóza

Nedostatek hořčíku na sebe výrazně upozorňuje nejrůznějšími příznaky. Pokud hořčík tělu nedodáte, můžete si způsobit závažné a nepříjemné zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Hořčík je minerál, bez kterého vaše tělo nedokáže správně fungovat. Pokud je vaše strava zdravá a pestrá, neměl by vás jeho nedostatek trápit. Nedostatek hořčíku může způsobit hladovění, některé léky, průjem a některé operace. Podle doktorky Avi Varma mohou k nedostatku hořčíku sklouznout také lidé s cukrovkou, lidé trpící špatným vstřebáváním živin – ať už z důvodu chronického průjmu nebo celiakie. Velký pozor dejte také na konzumaci alkoholu.

Jak poznat, že tělu chybí hořčík?

Lidské tělo je velmi chytré a dobře udělané, stačí mu jen naslouchat. Při nedostatku hořčíku tělo vysílá varovné signály. Pokud je budete přehlížet, můžete si zadělat na závažný zdravotní problém. Proto zpozorněte, objeví-li se u vás:

  • podrážděnost
  • nespavost
  • bolesti hlavy
  • chronická únava
  • úzkosti a deprese
  • křeče nohou

Jakmile se objeví některé z těchto příznaků, doplňte hořčík. Můžete se zaměřit na potraviny bohaté na hořčík nebo rovnou na doplněk stravy ve formě rozpustných tablet.

Co se stane, když to necháte zajít dál?

Jestliže neuposlechnete varování svého těla, může nedostatek hořčíku napáchat v těle velmi vážné škody. Dlouhodobý nedostatek vede k nestabilní hladině cukru v krvi, krevním sraženinám, onemocněním srdce, ale také vyvolává osteoporózu (řídnutí kostí). Může se rozvinout cukrovka 2. typu a kromě svalových křečí také neurologické problémy, například výpadky paměti.

Jednotlivé potraviny bohaté na hořčík iZdroj fotografie: Freepik

Potraviny bohaté na hořčík

Hořčík najdete ve velké míře v ořeších, banánech, avokádu, rybách, listové zelenině, luštěninách, zrnech a semenech. Na hořčík je bohatá také hořká čokoláda, zde si ale dejte pozor, aby byla skutečně kvalitní.

Jak doplnit hořčík

Nejlepším způsobem, jak doplňovat hořčík, je zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na hořčík a v případě potíží ještě přidat doplněk z lékárny. Je dobré, aby doplněk s hořčíkem obsahoval také vitamín B6. Jednak pomáhá proti únavě, jednak zajistí, že se bude hořčík rychle a kvalitně vstřebávat. Nejvíce se vyplatí dodávat tělu hořčík na podzim, kdy je nejvíce potřeba. Dodržujte doporučené dávkování. V případě nadužívání hořčíku hrozí průjem.

Jak často vás trápí nedostatek hořčíku?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články