Jak poznat, že srdce nefunguje správně: Mezi příznaky patří únava i přetrvávající kašel

Na srdeční onemocnění či infarkt zemře ročně velké množství lidí. Odhalit to, že srdce nefunguje správně, se však dá i pomocí několika viditelných příznaků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Srdeční selhání či infarkt postihne každý rok spoustu lidí. Většinou k němu dochází z důvodu, že srdce nedokáže pumpovat dostatečné množství krve do ostatních orgánů v těle. Například podle lékařky Payal Kohli zemře na srdeční selhání 6,2 milionu Američanů ročně. To je velmi vysoké číslo, které by jistě mohlo být nižší díky tomu, kdyby lidé více vnímali své tělo a srdečnímu selhání předcházeli.

Příčiny srdečního selhání

K selhání srdce může dojít ze spousty různých příčin. Častokrát však k selhání srdce nedojde samo od sebe, ale souvisí s jiným onemocněním, které jej může způsobit. Mezi nejčastější takové příčiny tak patří cukrovka, vysoký krevní tlak, infarkt, vrozená srdeční vada, neléčená spánková apnoe, HIV, rakovina nebo například srdeční arytmie. Člověk by tedy hlavně proto měl vnímat své tělo a také příznaky, které mohou být důvodem srdečního selhání.

Příznaky špatné funkce srdce

Každý člověk by měl takzvaně poslouchat své tělo. Lidské tělo totiž dost často samo informuje o tom, že má nějaký problém a něco jej trápí. Mezi nejčastější příznaky nějakého srdečního onemocnění patří dušnost, únava, přetrvávající kašel, vyčnívající krční žíly, špatná reakce na cvičení, bušení srdce, nepravidelný srdeční tep nebo například ztráta chuti k jídlu a náhlý přírůstek hmotnosti. Je tedy velice důležité dbát na to, že když nám tělo nějaký takový příznak naznačuje, tak si máme raději zajít k lékaři na vyšetření.

Psychika také ovlivní srdce

Spousta lidí se snaží udržovat v dobré fyzické kondici, aby se tímto způsobem snížilo riziko srdečního onemocnění. Na to však může mít vliv také psychické zdraví člověka. Neustálý stres spojený s velikým pracovním vytížením, které poté ústí ve špatnou životosprávu, může vést k infarktu myokardu. Se stresem se také může člověku zvýšit krevní tlak, což může způsobovat bolesti srdce.

infarkt iZdroj fotografie: Pixabay

Prevence je základ všeho

Základem toho, aby člověk předcházel jakémukoliv onemocnění, je prevence. U srdce to platí dvojnásob. Je tedy důležité dodržovat správnou životosprávu, aktivně se hýbat a omezit tučná jídla. Každý člověk by také měl mít dostatečné množství spánku, který také dokáže hodně ovlivnit. Nadměrné pití alkoholu a kouření by pak mělo úplně zmizet ze života člověka, který chce být fit a předejít tak možnému vzniku onemocnění srdce.

Jaké příznaky srdečního onemocnění jste někdy pocítili?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Zobrazit další články