Nebaví vás nosit každý den brýle? Překáží vám při sportu? Mnoho uživatelů brýlí z těchto důvodu často přejde k nošení kontaktních čoček. Čočky jsou skladné, nezamlží se a po nasazení už o nich prakticky nevíte.
Největším oříškem se může zpočátku jevit správné nasazení čoček. Každý člověk si pro to najde svou vlastní techniku. Někdo se to naučí velmi rychle a nedá na čočky dopustit, někteří lidé ale raději zůstanou u brýlí, protože jim manipulace s čočkami zkrátka nevyhovuje.
Jak začít nosit kontaktní čočky
Před tím, než se rozhodnete přejít z dioptrických brýlí na čočky, navštivte očního lékaře. Typů kontaktních čoček totiž existuje celá řada a zkušený odborník vám nejlépe poradit, jaké si vybrat. Pomůže vám s prvním nasazením kontaktních čoček a poradí, jak se o ně správně starat. Při nošení čoček je nutno dbát na zvýšenou hygienu, jinak byste si očí mohli zanést nečistoty a způsobit si tak zánět.
Druhy kontaktních čoček
Kontaktní čočky se dají rozdělit na dvě základní skupiny podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Čočky z měkkého plastu jsou poddanější, na oku příjemnější a hodí se více pro jednodenní nošení. Čočky vyrobené z tvrdších materiálů poskytují oku okamžité ostré a jasné vidění a dokáží si poradit s většinou zrakových vad. Disponují vyšší odolností a tudíž vám vydrží podstatně déle. Čočky se dále řadí podle toho, jak dlouho je nosíte na oku:
- Jednorázové, které se vyhazují
- Na dlouhodobé nošení ‒ týden nebo měsíc
Správná péče o čočky
Je důležité užívat čočky správně. Měli byste se řídit podle toho, jaký typ jste si pořídili. Jednorázové měkké čočky je třeba večer z očí vyndat a vyhodit. Jiné typy se večer také vyndavají, ale uloží se do krabičky se speciálním roztokem a druhý den je můžete opět používat. Existují také druhy, které nemusíte každý večer vyndat a dá se s nimi spát, ale většina odborníků tento přístup nedoporučuje. Neustálou přítomnosti čočky na rohovce dochází k jejímu dráždění a oko zvýšeně vysychá. Při takovýchto podmínkách roste riziko vzniku zánětu.