Bůh myslel na všechno: Toto je jedna z nejléčivějších rostlin na planetě a my si toho ani nevšímáme

Jedna z nejsilnějších léčivek, kterou na planetě naleznete, téměř upadla v zapomnění. Nyní její sláva opět vzrůstá. Poradí si totiž skoro se vším.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kdysi bylo naprosto přirozené, že byli lidé naprosto přesvědčeni o tom, že na každou nemoc existuje přírodní lék. S nástupem farmaceutického průmyslu se však začali spoléhat spíše na sílu chemie. V posledních letech však naštěstí zažívá přírodní medicína nový boom a lidé se k mocným přírodním léčivkám vracejí. Jednou z takových silných rostlin je šalvěj, která patří k nejvíce léčivým rostlinám vůbec.

Šalvěj byla kdysi považována za dar Boha, lék na skoro každou nemoc

Latinský název šalvěje, Salvia officinalis, pochází ze slova salvare, což znamená zachránit nebo uzdravit. V hrobkách faraonů byla tato rostlina hlavní složkou balzamovací směsi. Řecký lékař Dioscorides ji používal k léčbě mnoha nemocí, jako je krvácení, horečka, močové kameny či nepravidelná menstruace. V době Karla Velikého byla šalvěj vysazena v každé zahradě a považována za nejléčivější rostlinu vůbec.

Používala se k léčbě téměř každé nemoci, a proto získala status posvátné rostliny. Šalvěj má skutečně obrovský potenciál, protože obsahuje mnoho účinných látek, jako jsou například silice, salviol, kafr, třísloviny, hořčiny, bílkoviny, šťavelan vápenatý, soli kyseliny fosforečné a draselné a vápenaté soli. Dnes je již vědecky prokázáno, že šalvěj pročišťuje krev, urychluje vylučování hlenu z dýchacích orgánů a působí také na vylučování hlenu ze žaludku, takže nemocný znovu získá ztracenou chuť k jídlu.

Šalvěj prokazatelně zmírňuje mnoho obtíží

Podle vědeckých studií lze šalvěj využít k léčbě či zmírnění příznaků mnoha onemocnění. Prokázaný byl zatím pozitivní vliv například na obezitu, cukrovku, deprese, demenci, lupus, autismus, srdeční choroby a rakovinu. Šalvěj působí nejen proti zánětům kůže, ale léčí i všechny záněty střev, žaludku, jater, žlučníku a močových cest. Tím však výhody šalvěje zdaleka nekončí:

iZdroj fotografie: Pixabay
  • Při cukrovce se doporučuje směs stejných dílů šalvěje a řebříčku. 
  • Šalvějový čaj je výborné kloktadlo při zánětu krku a hltanu, včetně zánětu mandlí a sliznic v dutině ústní. 
  • Šalvěj se používá při různých projevech metabolických onemocnění, při léčbě revmatismu a dny a v neposlední řadě na celou řadu nervových poruch, které tato onemocnění doprovázejí. 
  • Šalvějový čaj je velmi důležitý pro kojící matky, protože zvýšená konzumace čaje při odstavování dětí od mateřského mléka snižuje jeho tvorbu. 
  • V některých případech může šalvěj eliminovat i riziko potratu.
  • Pravidelné pití šalvějového čaje posiluje celý organismus a snižuje riziko mrtvice. 
  • Je to jediná léčivá rostlina, která spolu s levandulí pomáhá při nočním pocení.
  • Pozitivně působí při křečích, onemocněních míchy, onemocnění žláz, ale i při třesu končetin. 
  • Šalvějový čaj výborně působí na nemocná játra, odstraňuje plynatost a všechny další neduhy spojené s poškozenými játry. 

Šalvěj lze použít i jako obklad či kloktadlo

Šalvěj vám může pomoci i při bodnutí hmyzem. V takovém případě přiložte na místo kousnutí drcené listy šalvěje, pokud je čerstvá, tím lépe. K zevnímu použití se dále doporučuje i při zánětech krčních mandlí, bolestech šíje, hnisavých zánětech zubů, zánětech hltanu a dutiny ústní. V takových případech je šalvěj vhodné použít jako obklad či kloktadlo. 

Odvar ze šalvěje pomáhá i při krvácejících a viklavých zubech, paradentóze a vředech na dásních. Odvar můžete použít jako kloktadlo nebo jej nanést na vatový tampón a ten přiložit na postižené místo.

Jak připravit šalvějový čaj

Šalvějový čaj připravíte tak, že 1-2 lžičky šalvěje zalijete 2 dcl horké vody a necháte 10 minut odstát. Čaj má poměrně výraznou chuť, která může být někomu nepříjemná, ale nenechte se tím odradit. Šalvěj je totiž rozhodně rostlinou, kterou by měl mít v domácí lékárničce každý.

S čím pomohla šalvěj vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články