Co dělat s vosím bodnutím: Od babských rad až po ty odborné. Za jaké situace byste měli pospíchat do nemocnice?

Léto je spojeno s častějším pohybem na čerstvém vzduchu, kde není nouze o nejrůznější hmyz. Některé druhy mohou způsobit i nepříjemné bodnutí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Při pobytu venku v letním čase musí být člověk na pozoru před bodavým hmyzem. V létě je běžné, že na člověka zaútočí vosa nebo včela. Jejich bodnutí bolí a způsobuje otok. Opatrné musejí být zejména ty osoby, které trpí alergiemi. O tom všem hovoří i lékař Robert Alan Wood, MD, který je specialistou na alergická onemocnění.

Co obsahuje vosí jed

Jed vos se skládá ze tří složek, a to biogenních aminů a aminokyselin, enzymů a polypeptidů. Neurotoxické účinky způsobuje enzym fosfolipáza A2. Polypeptidy vytvářejí silné otoky a jejich prostřednictvím je vnímána lokální bolest. I biogenní aminy způsobují na bodnutí bolestivou reakci.

Jaké jsou příznaky vosího bodnutí

Když vosa bodne do kůže své žihadlo, způsobí to většinou zarudnutí a otok. Může se ale objevit i horečka, nevolnost, zvracení či dušnost a u alergických osob také anafylaktický šok. Život ohrožující je vosí jed přibližně u jednoho ze 100 bodnutí u dospělých nebo z 50 bodnutí u dětí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Na vosí bodnutí je možné přiložit cibuli

Jaká je první pomoc při vosím bodnutí

Běžně vosí bodnutí způsobí jen bolestivý zarudlý otok. Oplatí se místo bodnutí chladit – například ledem. Důležité je to zejména tehdy, když vosa bodla své žihadlo do jazyka nebo kamkoliv jinam v ústech. Kůži lze potírat gelem proti hmyzímu bodnutí – Fenistilem. Při bodnutí vosou je třeba jed neutralizovat kyselinou, nejlépe tedy octem, cibulí nebo citronem.

Kdy je třeba užít antihistaminika

Pokud se po vosím bodnutí objeví dušnost, nevolnost, zvracení, rychlá srdeční akce, je vhodné podat antihistaminika – Zyrtec, Zodac, Dithiaden. Alergikům vybaveným adrenalinovým perem je třeba ho aplikovat do svalu. Při zhoršování potíží je nutné se obrátit na lékaře na telefonech 155 nebo 112.

Jakým způsobem ošetřujete vosí bodnutí vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy