Mozková mrtvice je nebezpečný problém, který může závažně poškodit vaše zdraví. Před prvními příznaky tohoto onemocnění by měly být opatrné především ženy.
Mozková mrtvice je velmi závažný problém, který se může podepsat na vašem celkovém zdraví. Obzvláště opatrné by měly být především ženy (zejména ve středním věku), protože právě ony jsou vystaveny většímu riziku než muži – a bohužel si často pletou první příznaky tohoto nebezpečného onemocnění s jinými, méně závažnými potížemi. Je proto velmi důležité, abyste v případě rozpoznání jakýchkoliv změn spojených s mrtvicí co nejdříve zakročili a ochránili tak své zdraví před vážným poškozením.
Mozková mrtvice může být důsledkem řady onemocnění
Mozková mrtvice, známá také jako cévní mozková příhoda, je náhlý a vážný zdravotní stav, který nastává, když je přerušen přívod krve do mozku. To může nastat buď v důsledku zablokování cévy (ischemická mrtvice) nebo prasknutí cévy (hemoragická mrtvice). V obou případech se však jedná o život ohrožující problém, který vyžaduje co nejrychlejší přivolání lékařské pomoci – čím dříve začnete s léčbou, tím vyšší bude vaše šance na kompletní uzdravení. A jak říkají odborníci, v tomto případě jde o každou vteřinu.
Mnozí lidé si také neuvědomují, že toto nebezpečné onemocnění může být důsledkem mnoha jiných vážných onemocnění (nebo také nedostatku pohybu, kouření, špatné stravy a užívání určitých léků). To znamená, že pokud trpíte určitými problémy, měli byste se svým lékařem vždy konzultovat rizika a být na pozoru. V průběhu času mohou nejčastěji způsobit cévní mozkovou příhodu následující onemocnění a zdravotní potíže:
- cukrovka
- hypertenze
- onemocnění srdce a cév
- vysoká hladina cholesterolu v krvi
- nadváha
- deprese
- migréna
Nejčastější příznaky onemocnění
Příznaky mozkové mrtvice se mohou objevit již nějakou dobu před vypuknutím samotného onemocnění, a proto je dobré v případě rozpoznání jakýchkoliv změn co nejdříve navštívit lékaře, popřípadě si přivolat pomoc. Lékař vám pomůže stanovit, zda se skutečně jedná o tento závažný problém a pokud ano, bude zahájena vaše léčba. Často se také stává, že někteří postižení si pletou příznaky mozkové mrtvice s jinými, méně závažnými problémy – patří mezi ně zejména:
- potíže se zrakem
- silná bolest hlavy bez jakéhokoliv důvodu
- závratě
- slabost, ztráta kontroly nad tělem
- zmatenost, halucinace
- zápach z úst, příznaky mdloby
- křečovité bolesti
- změny chování
V případě těchto změn je dobré co nejdříve konzultovat problém s lékařem, který vám pomůže stanovit diagnózu a popřípadě rychle zahájí léčbu. Pokud se však objeví příznaky, jako je porucha řeči, slabost v obličeji, náhlé oslabení končetin nebo paralytické příznaky, okamžitě přivolejte záchrannou službu.
Prevence před mozkovou mrtvicí
Nejlepším způsobem, jak se ochránit před rozvojem nebezpečné mozkové mrtvice, je správná prevence. Pomůže vám především dodržování zásad zdravého životního stylu, které obecně snižují riziko mnoha dalších problémů. Pokud tedy chcete riziko onemocnění co nejvíce minimalizovat, berte na vědomí následující doporučení:
- fyzické cvičení alespoň 20 minut denně
- udržování normální tělesné hmotnosti
- pravidelná meditace, která pomáhá lépe zvládat stres
- pravidelné měření krevního tlaku
- normalizace hladin cholesterolu
- 7 až 8 hodin spánku denně
- zdravý jídelníček
- pravidelné odběry krve a testy na cukrovku