Oblíbená potravina Čechů byla stažena z prodeje, na nějakou dobu si ji nekoupíte

Státní zemědělská a potravinářská inspekce musela opět stáhnout z prodeje některé výrobky. Tentokrát došlo na oblíbené bagety a sýry. Buďte při nákupech obezřetní.

maso v laboratoři i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Státní potravinářská inspekce průběžně kontroluje potraviny a potravinové výrobky v rámci celé České republiky. Od malých obchůdků po velké nadnárodní řetězce. Pokud objeví produkt, který je špatně označený nebo nesplňuje hygienické normy, stáhne jej z prodeje. Bohužel se to stále děje poměrně často. Nyní došlo i na oblíbené bagety, které nesplňovaly to, co deklarovaly na obalech.

Výjimkou nejsou myší výkaly ani hnijící maso

Státní potravinářská inspekce pracuje usilovně, ale na zachycení všech závadných potravin to stejně nestačí. Ani výrobci se očividně nepoučili a na trh se tak dostávají mnohdy i nebezpečné potravinové výrobky. Nejčastějšími důvody pro stažení výrobků jsou chybně uvedené informace na obale, například je deklarován určitý podíl složky v potravině, a přitom je ve skutečnosti nižší, nebo naopak obsahuje něco, co v ní být nemá. Druhý případ je samozřejmě nebezpečnější, protože se tak do těla alergiků může dostat složka, která vyvolá alergickou reakci. 

Syrová kuřecí křídla

Nachází se v potravinách a v Česku řádí každý rok: Salmonela se projevuje průjmem, zimnicí a zvracením

Výjimkou nejsou ani potraviny zdravotně závadné, například s plísní, někdy i viditelnou pouhým okem. V potravinách se objevují i nebezpečné bakterie, například E. coli nebo hmyz či myší výkaly. Objevují se i falšované výrobky, potraviny, u kterých je uměle prodlužována trvanlivost či překračují stanovené normy (například přídatných látek). Na některé závady se přijde náhodou při namátkové kontrole a následném rozboru, na jiné upozorní sami spotřebitelé, když si vady všimnou nebo mají po požití daného výrobku zdravotní problémy.

Stažené bagety

Stahovány jsou výrobky malých i velkých firem. V poslední době si inspekce posvítila mimo jiné na bagety. Server PotravinyNaPranýři upozornil například na šunkovo-sýrové bagety od výrobce DIKEDO z Havířova, které byly staženy proto, že jejich hmotnost byla nižší, než bylo uvedeno na obalu. Poskytované informace tak byly zavádějící, výrobek se tudíž prodávat nesmí.

Ještě hůře podváděli výrobci u Životické bagety šunkové, která navzdory názvu i informacím na obale vůbec žádnou šunku neobsahovala, i na tuto bagetu upozornil web PotravinyNaPranýři. Výrobce může výrobek vrátit do prodeje až po odstranění vady.

maso iZdroj fotografie: Depositphotos
Zkažené maso stahuje inspekce nepříjemně často

Problémy mají i velké řetězce

Jak jsme již zmínili, vadné výrobky se objevují v malých i velkých obchodech. Před pár dny byly například staženy sýry Eidam oblíbené značky Pilos z řetězce LIDL v Pardubicích. U části z kontrolovaných balení sýru Eidam se totiž na povrchu sýru vyskytovaly kolonie plísní. Plísně mohou být zdraví nebezpečné, jak jsme již na JakZdravě psali, výrobek byl tedy okamžitě stažen z prodeje.

Při nákupech buďte obezřetní

I přesto, že výrobky procházejí výstupní kontrolou a namátkově jsou kontrolovány inspekcí i přímo v obchodech, vždy se může stát, že narazíte na vadný kus. Výrobky kontrolujte pohledem, a pokud se vám doma při konzumaci nebude zdát výrobek v pořádku, raději jej nejezte a uvědomte buď samotný obchod, nebo přímo kontrolní orgán.

Jaké jsou vaše zkušenosti s vadnými výrobky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články