Nachází se v potravinách a v Česku řádí každý rok: Salmonela se projevuje průjmem, zimnicí a zvracením

Salmonelóza je nebezpečná hlavně pro oslabené jedince, děti a seniory, kde hrozí velké riziko rychlé dehydratace. Podívejte se, jak se před salmonelózou chránit.

Syrová kuřecí křídla i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Salmonelózu způsobuje několik druhů bakterií Salmonella. Lidově se tomuto onemocnění říká otrava jídlem, protože příznaky jsou shodné a k nakažení dochází právě konzumací kontaminovaných potravin nebo nedostatečnou hygienou rukou. I když je maso dovážené do Česka kontrolováno, stejně se doporučuje si každé maso před konzumací dostatečně tepelně zpracovat.

Z čeho se nakazíte salmonelózou?

Nejčastějším zdrojem nákazy bývá nedostatečně tepelně zpracované kuře, krůta nebo jiné drůbeží maso. Právě v těchto druzích masa byla při kontrole objevena Salmonella, informovala o tom i naše redakce JakZdravě. Dalším zdrojem nákazy jsou nedovařená vejce, nepasterizované mléko, případně kontaminované syrové ovoce, zelenina nebo ořechy. Vhodné je si také umývat ruce po použití záchodů, hlavně těch veřejných, kde se vystřídá více lidí.

Web Mayoclinic varuje před cestováním do míst s nízkým stupněm hygieny. Riziko roste při cestování do zemí bez čisté pitné vody a řádné likvidace odpadních vod. V rozvojových zemích se častěji setkáte s druhy Salmonelly, které způsobují břišní tyfus.

Příznaky salmonelózy

Příznaky nastupují rychle. Web Healthline, udává rozmezí od 8 do 72 hodin po snědení nakaženého jídla nebo vypití kontaminované vody. Příznaky mohou být velmi vážné, a podle webu CDC mohou trvat až sedm dní. V akutní fázi se jedná o bolesti břicha, křeče a úporný průjem (může být i krvavý), který doprovází horečka, zimnice, bolest svalů, nevolnost a zvracení. Velmi rychle nastupuje dehydratace, kterou poznáte podle tmavě zbarvené moči, malého množství moči, suchu v ústech a nedostatku energie.

Toto onemocnění je nebezpečné hlavně pro oslabené jedince, kojence, děti a seniory. Hlavně děti mohou přijít o tekutiny velmi rychle a rozvoj dehydratace pro ně může být smrtelný.

Syrová kuřecí prsa na talíři ozdobená bylinkami iZdroj fotografie: Pixabay
Syrové maso je potřeba před podáváním tepelně zpracovat

Jak potvrdit salmonelózu

Diagnostika salmonelózy patří do rukou lékaře. Jistě ho bude zajímat váš celkový stav, příznaky a citlivost břicha na pohmat. Také se bude zajímat o stav vaší kůže, hlavně o vyrážku v podobě malých růžových teček. Pokud by byla tato vyrážka přítomna spolu s vysokou horečkou, jednalo by se o břišní tyfus. K prokázání bakterií Salmonelly se používá test z krve nebo ze stolice.

Léčba salmonelózy

Při léčbě salmonelózy je hlavní doplňování tekutin a elektrolytů. Pijte hodně vody, pro děti mohou být velmi nápomocné rehydratační nápoje. Součástí terapie je také úprava jídelníčku, který by měl obsahovat nedráždivá a snadno stravitelná jídla. Během léčby hodně odpočívejte. Pokud nedokážete přijímat tekutiny, navštivte lékaře. Antibiotika se předepisují až ve vážných případech, proto se s ním poraďte. Dávejte ale pozor, máte-li salmonelózu, můžete nakazit ostatní.

omývání kuřecího masa

Neumývejte kuřecí maso před jeho tepelnou úpravou, varují odborníci. Vystavujete se riziku nákazy

Jak se salmonelóze vyhnout

Nejlepší je salmonelózou neonemocnět. K tomu musíte správně zacházet s jídlem, dbát na hygienu při přípravě a nejíst maso syrové. Po přípravě rizikových potravin, které mohou obsahovat Salmonellu, pečlivě vyčistěte kuchyňskou linku. Na JakZdravě jsme také varovali před umýváním kuřecího masa pod tekoucí vodou. Důkladně si myjte ruce po kontaktu se syrovým masem nebo drůbežím a k jeho zpracování používejte samostatné nádobí. Dbejte na správné uchovávání potravin v chladu.

Jaké jsou vaše zkušenosti se salmonelózou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články