Pozor na tento častý zvyk, zvyšuje riziko mrtvice a infarktu o 50 %

Lékaři již dlouho varují, že tento zvyk je velmi škodlivý pro zdraví (obzvláště to kardiovaskulární) a vědecké studie jim dávají za pravdu.

pracuje v kanceláři i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle dlouhodobé studie jsou kancelářští pracovníci náchylnější k mrtvici a infarktu mnohem více než lidé, kteří sedí jen málo. Studie tak potvrzuje již dlouho proklamovaný názor odborníků – uvedený například na webu Healthline, že mrtvice, infarkt a další kardiovaskulární onemocnění úzce souvisejí se životním stylem. Riziko se dá snížit jen pohybem.

Nejvíce škodí dlouhé sezení

Negativní vliv dlouhého sezení jsme již na JakZdravě v souvislosti s kardiovaskulárním zdravím zmiňovali několikrát. Čínská studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v časopise JAMA Cardiology, analyzovala údaje od více než 100 000 osob a její výsledky jsou velice znepokojivé. Nejvíce jsou dle studie ohroženi pracovníci v kancelářích, kteří mnohdy sedí 8 a více hodin v kuse. 

Podle výše zmíněného výzkumu, mají totiž o 49 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine infarkt, mrtvice či srdeční selhání, oproti těm, kteří sedí jen polovinu tohoto času. Podle vědců by omezení sezení a zvýšení fyzické aktivity mělo stejný dopad, jako když přestane těžký kuřák kouřit.

zdravý pohyb iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud se začnete více hýbat, můžete riziko snížit

Jednalo se o velkou a dlouhodobou studii

Nutno ještě podotknout, že se nejednalo o žádnou malou místní studii. Vědci sledovali 105 677 dospělých osob z 21 různých zemí po dobu více než deseti let, poté následovalo dalších 11 let sledování. Na konci studie bylo mezi účastníky zaznamenáno více než 6 200 úmrtí. Co se týče kardiovaskulárních onemocnění, vědci zaznamenali 2 300 infarktů, 3 000 mrtvic a 700 případů srdečního selhání, ačkoli ne všechny byly smrtelné.

Nedostatek pohybu nemá vliv pouze na hmotnost. Nemůžete usnout, honí vás mlsná a trpí tělo i hlava

Začněte se více hýbat

Ke snížení rizik spojených se sedavým způsobem života přispěl zejména pohyb. Jak už jsme dříve na JakZdravě zmiňovali, i pouhé procházky dokáží snížit riziko mrtvice o 30 až 50 %. V této studii vědci potvrdili názor mnoha lékařů, včetně těch z ClevelandClinic, že pohyb hraje skutečně zásadní roli. Účastníci studie, kteří cvičili přibližně 12,5 hodiny týdně měli riziko úmrtí zvýšeno pouze o 17 %. Naopak u těch, kteří se hýbali jen 2,5 hodiny týdně se riziko úmrtí v důsledku sedavého způsobu života zvýšilo o 50 %.

Kolik hodin denně prosedíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články