Objevily se u vás tyto 3 příznaky? Raději dejte pozor, může se jednat o nebezpečné onemocnění

Některé příznaky se nevyplatí podceňovat. V případě těchto tří jde doslova o minuty a lékaře byste tak měli vyhledat okamžitě. V opačném případě mohou být následky fatální.

plicní embolie i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Mnoho závažných onemocnění má poměrně nenápadné příznaky, pokud je však podceníte, mohou vás stát zdraví, nebo dokonce i život. To platí též pro plicní embolii, která je nejčastěji způsobena krevní sraženinou. Pokud u sebe nebo někoho blízkého zpozorujete níže zmíněné příznaky, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

Pokud se krevní sraženina dostane do plic, může vás ohrozit na životě

O krevních sraženinách a jejich obecných příznacích jste na JakZdravě mohli číst již několikrát. Jejich hlavní nebezpečí spočívá v tom, že pokud se sraženina dostane do mozku, srdce či plic, může velmi rychle způsobit život ohrožující stav. V mozku mrtvici, v srdci infarkt a v případě plic plicní embolii. Příznaky infarktu i mrtvice jsou poměrně dobře známé i široké veřejnosti, i na JakZdravě jsme je popisovali již mnohokrát, příznaky embolie však tak známé nejsou.

Je to škoda, protože stejně jako například u infarktu, i v případě plicní embolie je zásadní rozpoznat příznaky včas a vyhledat lékařskou pomoc. Rychlá léčba totiž výrazně snižuje riziko úmrtí. Věnujte proto následujícím příznakům pozornost a jednejte co nejrychleji.

Plicní embolie: Mezi typické příznaky krevní sraženiny v plicích patří bolest, žilnatění nebo otok

Příznaky plicní embolie se mohou značně lišit

Jak vysvětlují lékaři z MayoClinic, příznaky a jejich závažnost závisejí hned na několika faktorech, například velikosti krevní sraženiny i zdravotním stavu postižené osoby. Pokud je zasažena velká část plic, a navíc trpíte srdečním či plicním onemocněním, budou vaše příznaky s nejvyšší pravděpodobností závažnější, než pokud jste zcela zdraví a krevní sraženina je poměrně malá.

Nejčastější příznaky, které upozorňují na nutnost lékařské péče, jsou obvykle tyto tři:

 • Náhlá dušnost: Dušnost, která se objeví zničeho nic, vyskytuje se i v klidu a při fyzické aktivitě se ještě zhoršuje je nejčastějším příznakem plicní embolie. 
 • Bolest na hrudi: Obvykle se jedná o ostrou bolest, která je při hlubokém nádechu, kašli či předklonu výraznější. Můžete mít dokonce pocit, že máte infarkt. 
 • Mdloby, pocit na omdlení: Je to způsobeno náhlým poklesem krevního tlaku či srdeční frekvence.
infarkt - muž držící se za srdce iZdroj fotografie: Depositphotos
Příznaky plicní embolie mohou připomínat infarkt.

Kromě těchto tří příznaků se mohou objevit i další symptomy, jako například:

 • kašel (můžete i vykašlávat krev)
 • závratě a/nebo točení hlavy
 • náhlé a nadměrné pocení
 • rychlý nebo nepravidelný srdeční tep, bušení srdce
 • horečka
 • bolest nebo otok nohou (indikuje hlubokou žilní trombózu, která je nečastější příčinou plicní embolie)
 • cyanóza (lepkavá nebo zbarvená kůže)

Plicní embolie může způsobit řadu komplikací

Odborníci z pennsylvánské univerzity na webu PennMedicine upozorňují, že plicní embolii opravdu není radno podceňovat, protože může rychle způsobit hned celou řadu komplikací. Patří mezi ně zejména:

 • Srdeční arytmie a nepravidelný srdeční rytmus.
 • Pleurální výpotek (nahromadění tekutiny v pohrudnici).
 • Plicní hypertenze.
 • Plicní infarkt (odumírání plicní tkáně).
 • Zástava srdce.

Hluboká žilní trombóza: Skrytý zabiják, kterého stále hodně lidí přehlíží

Riziko plicní embolie zvyšuje dlouhé sezení i některá onemocnění

Jak jsme již zmínili, plicní embolie je často důsledkem hluboké žilní trombózy, ta obvykle vzniká po dlouhém setrvání v jedné poloze, například sezení či stání. Někdy ji však mohou způsobit i vzduchové bublinky či nádorové onemocnění. Mezi rizikové faktory tak logicky patří rakovina, dále také srdeční onemocnění, náchylnost ke vzniku krevních sraženin či jejich výskyt v rodině a dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce.

Plicní embolie může vzniknout také po porodu či operaci. Po závažných úrazech, zlomeninách či popáleninách, a také srdečním infarktu či mozkové mrtvici.

Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto onemocněním?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články