Už žádný kašel ani zánět hltanu, hravě si s ním poradí starodávný lék

Kmín v sobě obsahuje mnoho rostlinných sloučenin, které mají pozitivní vliv na zdraví. Jednak podporují zdravé trávení, jednak vám pomohou při bolesti v krku.

Nemocná žena s bolestí v krku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Lidová medicína nabízí pomoc při kašli a zánětu hltanu. Tento lék se používá už po mnoho let. Nejenže si poradí se zánětem hltanu (faryngitidou), ale také podpoří imunitní systém, takže se příště sníží riziko, že si na vás nějaký bacil opět smlsne.

Faryngitida – znáte ji?

Faryngitida neboli zánět hltanu je známá nepohodlím a bolestí při polykání, pálením v hltanu, ale také celkovou slabostí, horečkou a zimnicí. Často se přidává rýma nebo kašel. První, co lidé při bolestech při polykání dělají, je, že sáhnou po pastilkách z lékárny. Jejich účinky se různí, stejně jako ceny, které jsou často dost vysoké. Přitom existuje přírodní a levný lék, který si můžete připravit doma.

Recept na zmírnění příznaků a podporu uzdravení

Co budete potřebovat?

  • ½ hrnku mletého kmínu,
  • 1 lžíci koňaku
  • a 1 a ¼ hrnku vody.

Postup přípravy receptu:

  1. Připravte si hrnec, do kterého nalijete 1 sklenici vody.
  2. Přimíchejte do vody mletý kmín.
  3. Dejte vařit a vařte 15 minut. Za tuto dobu by měla vzniknout hustá hmota připomínající kávovou sedlinu.
  4. Přefiltrujte odvar a přidejte ¼ sklenice vody a znovu přiveďte k varu.
  5. Jakmile se začne odvar vařit, sundejte z vařiče a přimíchejte koňak.
Kmín na lžíci iZdroj fotografie: Freepik
Kmín dokáže zmírnit zánět v krku. Vyzkoušejte ho i vy.

Aplikace a dávkování:

Každou půlhodinu snězte 1 polévkovou lžíci této směsi. Už po dvou hodinách by se měla bolest v krku zmírnit, polykání by mělo být jednodušší a po 4 hodinách recept slibuje, že se budete cítit mnohem lépe. A pokud ne, můžete vyzkoušet domácí sirup, který doporučovaly naše babičky na bolest v krku a naše redakce o něm již psala.

„Když vás bolí v krku, snězte kousek hořké čokolády,“ a dalších 10 triků na bolest všeho druhu, když nemáte po ruce léky

Zdravotní účinky kmínu

Podle webu Healthline patří k jedněm z nejvyužívanějších vlastností kmínu jeho pozitivní vliv na trávicí systém. Kromě toho je bohatým zdrojem železa a obsahuje rostlinné sloučeniny, které léčí zánět. Proto je vhodný i při faryngitidě, kde úspěšně bojuje se zánětem sliznice. Z jeho dalších účinků zmiňuje web MedicalNewsToday vliv na snižování cholesterolu a krevního cukru. O dalších účincích kmínu jsme psali na JakZdravě již dříve.

Jak využíváte kmín vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články