Nejlepší čaje na bolest v krku: Úleva se dostaví do pár hodin, drahé pastilky už nebudou potřeba

Čajem připraveným z některých bylin a dalších surovin doplníte potřebné tekutiny, a navíc přímo podpoříte léčbu nachlazení a bolesti v krku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Při nachlazení je nezbytné dodržovat pitný režim, aby byly sliznice zvlhčené a z těla se s močí odváděly škodlivé látky. Některé druhy čajů jsou pro léčbu bolesti v krku zvláště účinné a přinesou úlevu do několika hodin. Zdravotní sestra Debra Rose Wilson, Ph.D. doporučuje přimíchat do čaje med, který díky svým antibakteriálním vlastnostem podpoří jeho účinky.

Zelený čaj

Zelený čaj je využíván už po staletí při léčbě mnoha onemocnění. Je bohatým zdrojem antioxidantů, které podporují regeneraci všech buněk, a tím pomáhají hojení postižené tkáně. Jeho protizánětlivé účinky jsou využívány i při bolesti v krku. Silný zelený čaj stačí pro zmírnění příznaků dokonce pouze kloktat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Heřmánkový čaj

Heřmánek je oblíbenou hojivou bylinou. Má příznivé účinky na podrážděný krk, který zklidňuje a zmírňuje doprovázející příznaky nachlazení, jako je chrapot, bolest v krku a uklidňuje i kašel. Díky protizánětlivým vlastnostem pomáhá také zmírňovat otok a zarudnutí. Obsažené antioxidanty navíc podporují boj s infekcí, regeneraci tkání a celkové zdraví.

Zázvorový čaj

Zázvor je známý pro své silné protizánětlivé a hojivé vlastnosti. Užívání zázvoru v jakékoliv formě již při prvních příznacích onemocnění může dokonce odvrátit další rozvinutí nemoci. Pro silnější odvar zázvor nekrájejte, ale nahrubo nastrouhejte, aby se vylouhovalo co nejvíce účinných látek.

Šípkový čaj

Šípek je vydatným zdrojem antioxidantů, obzvláště vitamínu C. Stejně jako předešlé suroviny působí protizánětlivě, zmírňuje projevy nachlazení, zklidňuje podrážděný krk a posiluje imunitní systém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kurkumový čaj

Kurkuma je známá jako koření, ale lze z ní připravit i čaj. Kurkumin obsažený v kurkumě má antibakteriální, antivirové a protizánětlivé vlastnosti, díky kterým je dobrou volbou při podráždění a bolesti v krku. Kromě toho posiluje imunitní systém.

Další léčivé čaje

Uvedených pět čajů je pro léčbu bolesti v krku nejúčinnějších, ale pro doplnění nebo obměnu chuti je můžete obohatit o další druhy s hojivými účinky. Využijte například čaj z lékořice nebo jilmu pravého. Ke koupi je i mnoho již namíchaných speciálních bylinných směsí pro nachlazení a bolest v krku.

Jaké čaje pijete při bolesti v krku?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články