Nebezpečné aneurysma: Může vzniknout u kuřáků, během obezity i těhotenství

Aneurysma neboli výduť ve stěně tepny se může objevit kdekoli v těle. Většinou se nijak neprojevuje, dokud nedojde k prasknutí. Pak jde skutečně o čas.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Aneurysma postihuje ztenčené stěny tepen. Tlak krve způsobuje jejich vyboulení a může dojít k prasknutí. To vede k život ohrožujícímu stavu, který může velmi rychle skončit smrtí. Může se vyskytnout kdekoli v těle, nejčastěji se však objevuje v mozku a na aortě. Aneurysma je zákeřné v tom, že dokud nepraskne nebo neutlačuje okolní tkáně, nijak se neprojevuje. U koho je vyšší riziko, že by se u něj mohlo aneurysma objevit?

Přesná příčina neznámá

I když není jasná přesná příčina, proces, jak vzniká aneurysma v tepnách je zcela jasný. Největší rizikový faktor je ateroskleróza, kdy dochází k poškození tkáně v tepnách, tvoří se zde usazeniny a blokády, tím se zvyšuje krevní tlak a může dojít k vyboulení stěny tepny, popřípadě k prasknutí, jak popisuje web Healthline.

Rizikové faktory

Aneurysma hrozí lidem, kteří trpí aterosklerózou a vysokým tlakem. Dále bylo pozorováno vyšší riziko vzniku aneurysmat u mužů a u lidí starších 65 let. Mezi další rizikové faktory patří strava s vysokým obsahem tuků, vysoká hladina cholesterolu, srdeční nemoci v rodině, kouření (u kuřáků hrozí hlavně mozkové aneurysma, jak psala naše redakce dříve), obezita a těhotenství, kdy je riziko aneurysmatu sleziny, jak píše web MedicalNewsToday.

Na jaké příznaky se zaměřit?

Podoba příznaků se liší podle toho, kde se aneurysma nachází. Některá, například ta v mozku, nemusí vykazovat žádné příznaky, dokud nedojde k jejich prasknutí.

Mozkové aneurysma

Prasklé aneurysma v mozku poznáte podle náhlé a nesnesitelné bolesti hlavy. Mohou se objevit problémy se zrakem (dvojité vidění nebo výpadky zraku), citlivost na světlo, nevolnost a zvracení a následná ztráta vědomí.

Žena s prudkou bolestí hlavy iZdroj fotografie: Freepik
Prudká bolest hlavy je varovný příznak mozkové výdutě.

Aneurysma aorty

Prasklé aneurysma hrudní části aorty se projevuje náhlou a silnou bolestí na hrudi a v zádech, výrazným poklesem krevního tlaku a ztrátou citlivosti v končetinách. Pokud praskne aneurysma břišní aorty, dojde k náhlé a silné bolesti břicha a dolní části zad, zrychlí se srdeční tep, nastoupí dušnost a studený pot, závratě a točení hlavy. Více o aneurysmatu aorty jsme psali na JakZdravě v samostatném článku.

„Blikání“ před očima, podrážděnost, únava… Mozková ateroskleróza si nevybírá. Jak ji rozeznat od banalit?

Kdy volat sanitku?

Pokud krvácíte, máte vysoký tep, pociťujete náhlou bolest na hrudi nebo náhlou bolest břicha či hlavy, máte dušnost, závratě nebo se vám točí hlava, ihned volejte záchranku. Hlavně v případech kdy víte, že aneurysma máte. V některých případech jsou léčena konzervativně a sledována, v jiných případech (hlavně u mozkových aneurysmat) bývá proveden zákrok, aby se zabránilo případnému prasknutí.

Jaké jsou vaše zkušenosti s aneurysmatem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články