Selhání srdce může nastoupit rychle nebo se postupně rozvíjet, pokud si všimnete příznaků, které na něj poukazují, navštivte neprodleně lékaře.
Selhání srdce je závažný stav, který je potřeba správně rozpoznat a včas řešit. Navzdory rozšířenému přesvědčení se nejedná o infarkt, takže i příznaky bývají v mnohém odlišné. Lékaři z NHS vysvětlují, že příznaky srdečního selhání často zahrnují nejen typické projevy jako například dušnost a otoky, ale i méně známé symptomy jako ztráta chuti k jídlu, nadýmání a bušení srdce.
Ztráta chuti k jídlu je často přehlížený symptom selhání srdce
Ztráta chuti k jídlu je sice poměrně běžným, ale často přehlíženým příznakem selhání srdce. Jak jsme ale na JakZdravě upozorňovali například v souvislosti s rakovinou, onemocněním ledvin, tuberkulózou či jinými vážnými nemocemi, náhlou ztrátu chuti k jídlu není radno brát na lehkou váhu.
Nadýmání a další zažívací potíže mohou také upozorňovat na srdeční selhání
Lékařka Angela Ryan Lee, MD upozorňuje, že jedním z dalších často přehlížených symptomů selhání srdce je nadýmání. Může být spojeno i s dalšími zažívacími obtížemi, jako je nechutenství, nevolnost a zvracení.
Bušení srdce a nepravidelný tep byste měli vždy konzultovat s lékařem
Bušení srdce, zrychlený nebo nepravidelný tep obvykle nevěstí nic dobrého. U problémů se srdcem, včetně srdečního selhání, se objevují velice často. Tyto obtíže byste měli vždy řešit s lékařem.
Další příznaky srdečního selhání
Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, příznaky srdečního selhání mohou zahrnovat poměrně obšírnou škálu symptomů. Dle lékařů z MayoClinic se kromě již zmíněného jedná nejčastěji o:
- mdloby nebo silná slabost
- náhlá, silná dušnost (může být spojena s vykašláváním zpěněného hlenu)
- bolest na hrudi
- únava a slabost
- otoky nohou nebo břicha
- sípání
- kašel
- velmi rychlé přibývání na váze (v důsledku hromadění tekutin)
- potíže se soustředěním