Únava, problémy se spánkem, nechutenství a křeče: I tak se projevuje onemocnění ledvin

Příznaky onemocnění ledvin jsou prakticky totožné u akutního i chronického onemocnění. V prvním případě však nastupují rychle a lidé vyhledají pomoc, v tom druhém je ignorují.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Onemocnění ledvin se projeví buď náhlým nástupem příznaků, které vás během pár dní dostanou do nemocnice nebo jejich postupným rozvojem, kdy se časem pomalu zhoršují. Odborníci z Healthline vysvětlují, že zatímco u akutního selhání je na vině ve většině případů úraz, velký chirurgický zákrok či jiné trauma, za chronickým onemocněním stojí většinou vysoký krevní tlak. Věnujte tak pozornost nejen případným příznakům, ale i prevenci.

Při akutním selhání ledvin nastupují příznaky náhle, při chronickém postupně

Jak jsme na JakZdravě opakovaně zmiňovali, příznaky chronického onemocnění ledvin se obvykle objevují až v pokročilejší fázi onemocnění. Tedy v momentě, kdy jsou již ledviny poškozené natolik, že nezvládají plnit svoji funkci. Onemocnění ledvin existuje hned několik druhů, nejčastěji se jedná o akutní onemocnění (či selhání) ledvin, jehož příznaky nastupují velice náhle a je obvykle následkem onemocnění či úrazu břicha. 

Projevuje se obvykle rychlou únavou, celkovou slabostí, bolestmi hlavy, nechutenstvím a opakovaným zvracením, žízní a častějším močením. Můžete na sobě pozorovat také zblednutí kůže a často je zvýšený krevní tlak. Druhým typem je již zmiňované chronické poškození ledvin, jehož příznaky se rozvíjejí postupně a často bývá odhaleno až v pozdější fázi, protože lidé nevěnují časným příznakům pozornost.

Příznaky chronického onemocnění ledvin nebývají tak dramatické

U akutního selhání se příznaky projeví náhle a bývají poměrně zásadní, člověk tak rychle pozná, že něco není v pořádku a většina lidí urychleně vyhledá lékařskou pomoc. To však obvykle neplatí u chronického onemocnění, kdy příznaky nastupují pomalu a plíživě, lidé je většinou ignorují a pomoc vyhledají až mnohem později. Některé příznaky jsou stejné či obdobné jako u akutního selhání (například únava a časté zvracení), jiné se však liší. Můžete na sobě pozorovat například:

Neustálé bolesti ve spodní části zad

Při akutním onemocnění ledvin se také vyskytuje bolest zad (a břicha), v případě chronického onemocnění však nebývá tak silná, abyste se hned hnali na pohotovost. Zato je velmi vytrvalá, zmírní se nebo na chvíli zmizí jen bezprostředně po vymočení. 

Záda muže se zvýrazněním bolesti v zádech iZdroj fotografie: Freepik
Ledviny bolí v dolní části zad okolo bederní páteře

Problémy s močením

Jak při akutním, tak i chronickém onemocnění ledvin se vyskytují potíže s močením. Obvykle se jedná o zvýšené nucení na močení (hlavně v noci), mění se i barva a zápach moči. Může být přítomna i krev.

Otoky

Otoky nepatří mezi nejčastější příznaky onemocnění ledvin, ale vyskytují se. Jsou způsobeny nedostatečným vylučováním toxinů z krve a objevují se obvykle na rukou a nohou.

Kožní problémy

Nahromaděné toxiny mohou způsobit i kožní problémy, jako jsou ekzémy, vyrážky či akné. Častější jsou u chronického onemocnění než u akutního selhání.

Léčba onemocnění ledvin se liší podle typu onemocnění

Dobrou zprávou je, že jak akutní, tak i chronické onemocnění ledvin je potenciálně reverzibilní, záleží samozřejmě na typu a úrovni poškození. Je však potřeba jednat rychle, jinak může dojít k dalším komplikacím včetně oběhového selhání, kómatu a smrti. Odborníci z MayoClinic varují, že k takovému stavu může dojít nejen v případě akutního selhání, ale i při nedodržování léčby či komplikací u chronického onemocnění. 

Dlouhodobá zácpa zabíjí ledviny. Rozpohybujte střeva stlačením akupresurního bodu a vhodnou potravou

Může pak být nutné docházení na dialýzu nebo dokonce transplantace ledvin. Věnujte proto případným příznakům pozornost, včas je konzultujte s lékařem a starejte se o ledviny minimálně dodržováním pitného režimu, výběrem správných potravin a doplňků stavy, které jsme na JakZdravě již doporučovali a snažte se též omezit příjem toxických látek (léky, alkohol, drogy).

Jak se staráte o své ledviny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články