Koupel nohou v ústní vodě je osvědčenou léčbou proti kožním problémům. Pomůže se zápachem i plísněmi

Máčení nohou v ústní vodě je výborný způsob, jak je osvěžit, ale hlavně jak léčit plísně a houbami vyvolaná onemocnění chodidel a nehtů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ústní vodu pravděpodobně používáte k prevenci zánětu dásní či zubního kazu a ke zlepšení stavu zubní skloviny. Je jasné, že ústní voda obsahuje mnoho účinných látek. Pokud jde o nohy, nepoužívá se, jak byste možná čekali, proti zápachu, ale spíš kvůli svým antifungálním vlastnostem. Ty mají jak thymol, tak i mentol, což jsou obvyklé složky těchto přípravků. Pokud vás zajímá, jak to funguje, čtěte dál. 

Jak správně namáčet nohy do ústní vody 

Nejprve si najdete škopek nebo vanu, kde budete mít pohodlně ponořené nohy. Musí být tedy dostatečně vysoký a dlouhý. Fungovat bude pochopitelně jakákoli hluboká nádoba nebo klasická vana. Do připravené nádoby je potřeba nalít ústní vodu spolu se dvěma díly teplé vody. Celkové množství tekutin záleží právě na velikosti nádoby. Potřebujete tolik, abyste pokryli celá chodidla až ke kotníkům. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Místo vody můžete s ústní vodou smíchat také dvě dávky bílého octa. Účinek tak bude ještě lepší. Předpokládá se, že tento druh octa působí proti plísním kvůli vysoké kyselosti. Nohy v připraveném roztoku nechte ponořené po dobu 45 až 60 minut. Ideální je tento roztok používat každý den až do doby, než houba či plíseň úplně zmizí. Můžete pochopitelně zvážit namáčení nohou také jako skvělé preventivní opatření.  

Existuje varianta pro nedostatek času 

Pokud nemáte čas alespoň hodinu denně provozovat lázeň nebo se vám zdá, že by tato léčba vzhledem k množství roztoku byla nákladná, můžete vyzkoušet další variantu. Stačí ústní vodu nalít na vatičku a tou pak dvakrát denně nohy potírat. Klíčem k používání ústní vody na plísně je trpělivost. Stejně tak jako u antifungálních léků na předpis může léčba trvat i několik měsíců. Houby se totiž jen tak nevzdávají.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete proti plísním vyzkoušet i další metody, doporučujeme vyzkoušet šalvěj, rozmarýn, tymián nebo dubovou kůru. Z těchto ingrediencí udělejte silný odvar, a ještě teplý ho použijte ke koupeli. Boty si můžete preventivně vytírat octem, a stejně tak si s ním můžete potírat i chodidla. Zkusit můžete i jedlou sodu. Postižená místa lze potírat také rozetřeným česnekem se solí a vodou. Lidé si chválí také účinky tea tree oil nebo propolis.  

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články