Příčiny vzniku žlučových kamenů v těle. Omezte rizikové faktory, které vás zbytečně ohrožují

Žlučníkové kameny jsou nepříjemné, avšak velmi časté onemocnění. Zjistěte, jak jim předcházet, jak je rozpustit díky domácí léčbě.

i Zdroj fotografie: depositphotos.com
                   

Žlučové kameny, jak už název napovídá, se vyskytují hlavně ve žlučníku, což je důležitý orgán trávicího traktu a podílí se hlavně na trávení a vstřebávání tuků. Žlučové kameny, odborně nazývané cholelitiáza, znamenají přítomnost kaménků ve žlučníku nebo v jeho vývodu. K jejich vzniku dochází srážením součástí žluči, které může vzniknout krystalizováním některých žlučových složek (nejčastěji cholesterol).

Jak můžete předejít vzniku žlučových kamenů

Hlavní roli při vzniku žlučových kamenů hrají změny ve složení žluči, u níž může dojít k takovému zahuštění, až se cholesterol vysráží do krystalků, které jsou základem pro vznik kamenů. Je to časté onemocnění postihující vysoké procento obyvatelstva bez ohledu na věk. Statisticky jsou ale náchylnější ženy kolem 60 let, další rizikovou skupinou jsou obézní lidé.

Jako příčiny vzniku se uvádějí obezita, psychická zátěž, nedostatek vlákniny v potravě, absence pohybu nebo časté přejídání se stravou s vysokým podílem tuků a cukrů. Vyhýbejte se hlavně těmto potravinám: maso, vnitřnosti, uzeniny, mléčné výrobky, vejce a čokoláda, a také dbejte na kvalitní snídani a pravidelnost v jídle. Předejdete tím velmi nepříjemným komplikacím a omezením komfortního života.

Projevy žlučníkových kamenů a jak je léčit

Onemocnění žlučníku provází nepříjemné a bolestivé stavy, které jsou způsobeny žlučníkovými kameny, zánětem žlučníku, bahnem nebo pískem ve žlučníku, ucpáním žlučovodů aj. Problémy se mohou projevovat výrazným pocitem plnosti břicha, napětím, bolestí v okolí pravého podžebří nebo okolo pravé lopatky. Těmto příznakům může předcházet (nebo je doprovázet) říhání, škytání a zvracení.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Léčba je určena dle stavu pacienta a také záleží na velikosti kaménku, podle čehož se dělí na konzervativní a chirurgickou:

  • Konzervativní léčba zahrnuje zákaz příjmu potravy ústy a je nutností užívat léky či vitamíny.
  • Chirurgická léčba má několik možností, nejčastější je drcení kaménků ultrazvukem. Přistupuje se k ní až po zvážení celkového stavu pacienta nebo při významném zhoršení problémů.
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články