Odstranění dělohy je komplikovaný chirurgický zákrok s obrovským dopadem na psychiku ženy. Přistupuje se k němu z důvodu zdravotních, ale také při změně pohlaví.
Při volbě hysterektomie se lékař rozhoduje mezi celkovou nebo částečnou operací. Při celkové je z těla ženy vyjmuta nejen děloha, ale i děložní čípek, a v případě potřeby také vaječníky a vejcovody. Při částečné se přistupuje k odstranění těla dělohy, ale zbytek je zachován. Oba tyto zásahy mají ale stejný následek, pacientka již nikdy nebude schopna mít dítě. Odstranění dělohy může mít na tělo ženy velký hormonální dopad, upozorňuje Janine Kelbach, RNC-OB.
Indikací je rakovina, ale i změna pohlaví
K hysterektomii se přistupuje nejčastěji z důvodu rakoviny. Ta se ale nemusí týkat přímo dělohy, může jít o komplikaci rakovinného onemocnění děložního hrdla, vejcovodů nebo vaječníků. Děloha se odstraňuje i v případě, že se v její svalovině začnou tvořit nekontrolovatelné uzly, jejichž následkem dochází k velmi silné a bolestivé menstruaci. Preventivně se hysterektomie provádí, jestliže je v rodině anamnéza, která tento zákrok doporučuje.
Mimo zdravotních důvodů se zákrok provádí v případě změny pohlaví. Pokud se žena rozhodne nechat přeoperovat na muže, ženské orgány, včetně dělohy, jsou z jejího těla chirurgicky vyjmuty. K odstranění dělohy se přistupuje také v případě poporodních komplikací, během kterých může dojít k silnému krvácení a život rodičky může být ohrožen. Zákrok je často doporučen také u žen před menopauzou.
Je lepší konzultovat své možnosti s více lékaři
Hysterektomie je ve většině případů svobodným rozhodnutím ženy. Je proto dobré svůj zdravotní stav konzultovat s více odborníky, a až podle jejich názorů se rozhodnout, jestli k samotnému chirurgickému zákroku přistoupit nebo ne. Operace se na první pohled může zdát jako rutinní, jedná se ale o opravdu velký zásah do ženského těla, který ji ovlivní nejen tělesně, ale i hormonálně. To má následně vliv na celkovou psychiku ženy.
V případě, že je žena ještě v plodném věku a potomky plánuje, je zapotřebí hledat alternativní řešení vzniklého problému. Následkem hysterektomie se totiž stává neplodnou. Pokud během operace dojde k odstranění i ostatních částí reprodukčního systému, zejména vaječníků, dojde k zastavení produkce pohlavních hormonů, a následkem toho se mohou objevit různá onemocnění. Jedním z nich je například osteoporóza.