V současné době existuje celá řada způsobu zdravého stravování. Každý odborník doporučuje něco jiného a člověk, který zvažuje změnu jídelníčku, se může jen těžko vyznat v tom, co je vhodné právě pro něho.
V tomto článku se zaměříme na výhody jídelníčku s nízkým glykemickým indexem, jeho sestavování a vhodné potraviny.
Co je to glykemický index
Glykemický index je systém, který pracuje s rychlostí využití glukózy tělem z přijímaných potravin. V potravě přirozeně přijímáme sacharidy. Ty jsou následně rozkládány na jednoduché cukry a vstupují do krevního oběhu. Ne všechny sacharidy ale působí stejně. Jednotlivé druhy totiž ovlivňují hladinu cukru v krvi. Právě tento index třídí potraviny podle jejich účinků, a tím nám usnadňuje orientaci.
Můžete se setkat s rozdělením glykemického indexu (GI) do tří skupin:
- nízký (nižší než 55)
- střední (56-69)
- vysoký (70 a více)
Za normálních okolností jsou preferovány potraviny s nízkým glykemickým indexem. Jsou pomaleji tráveny i vstřebávány, a proto způsobují pomalejší nárust hladiny cukru v krvi. U potraviny, která obsahuje sacharidy se můžete řídit seznamem, které obsahují jejich hodnoty GI.
Pozitivní účinky nízkoglykemické stravy
Tento způsob stravy se doporučuje lidem, kteří potřebují snížit hladinu cholesterolu. Podle některých výzkumu je osvědčený také při odbourávání tuků. Naopak stravy s dlouhodobým vysokým GI je spojována s rizikem rakoviny a srdečních chorob.
Vhodné potraviny
Seznamů potravin s jejich hodnotou GI najdete celou řadu. Ve skupině s nízkou hodnotou najdete mnoho druhů ovoce a zeleniny. Nechybí ani luštěniny, těstoviny a rýže. Vhodné jsou i mléčné produkty nebo jejich náhrady v podobě rostlinných výrobků, jako sójové, kokosové a jiné alternativy. Do této stravy jsou řazeny i potraviny bez obsahu sacharidů, tedy žádné hodnoty GI. Těmi jsou například ryby, ořechy, zdravé tuky, bylinky a koření.