Zánět a zduření lymfatických uzlin možná nechtěně ignorujete i vy. Signály podchyťte včas, dokud nespustí životu ohrožující procesy

Uzliny mají v těle velmi důležitou funkci při boji s infekcemi. Lymfadenopatie, neboli zánět lymfatických uzlin, může být známkou vážného onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lymfadenopatie, neboli zvětšení lymfatických uzlin, může být známkou vážného onemocnění, ale ne vždy tomu tak je. Uzliny jsou nejdůležitější částí imunitního systému. Mají za úkol odrazit útok cizích látek, infekcí i nádorových buněk. Rozhodně nepropadejte panice, zduření lymfatických uzlin samozřejmě nemusí naznačovat, že se jedná o rakovinu.

Když jsou lymfatické uzliny zvětšené

Lékaři vnímají lymfadenopatii jako přirozený proces. Pokud jsou uzliny zvětšené lokálně, jedná se o reakci těla na virovou infekci, například zarděnky, spalničky nebo SARS. V tomto případě jsou zvětšené uzliny doprovázeny i jinými příznaky. Často se uzliny zanítí i při bakteriální infekci. U obou případů ale platí, že zánět lymfatické uzliny se objeví v blízkosti infekce. Je nutné určit příčinu a zahájit léčbu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zánět uzlin jako příčina

Zvětšené uzliny mohou být sice příznakem různých onemocnění, ale někdy se mohou i samy stát zdrojem zánětu. Většinou je zánět doprovázen bolestí, významným zvětšením uzlin, horečkou, někdy se objeví i bolesti hlavy a letargie. V tomto případě je nutné navštívit lékaře a zahájit léčbu ihned, aby se předešlo hnisavému zánětu, při kterém už se nevyhnete chirurgickému zákroku.

Kdy určitě navštívit lékaře

Pokud se uzliny zanítí na více místech nebo všechny najednou a ve stejnou dobu, ale žádné další příznaky se neobjevují, může jít o vážné onemocnění. Měli byste navštívit lékaře, který provede všechna nutná vyšetření a zjistí přesnou příčinu.

U systémové lymfadenopatie se může jednat o akutní lymfocytární leukémii nebo onemocnění pojivové tkáně, například systémový lupus a revmatoidní artritidu. Onkologická onemocnění jsou lymfadenopatii doprovázená jen zřídka.

iZdroj fotografie: Pexels

Uzliny lze vyšetřit mnoha způsoby

Lékař provede základní vyšetření z krve. Dále pak může provést ultrazvuk, rentgen nebo tomograf. Jestliže má lékař podezření na onkologické onemocnění, obvykle nechá provést i biopsii, kdy lékař odebere vzorek tkáně přímo z postižené uzliny a pošle ho do laboratoře, kde se podrobným rozborem zjistí, zda se opravdu jedná o rakovinu.

V každém případě byste měli zůstat v klidu a počkat na výsledky vyšetření. Ovšem k lékaři přeci jen vyrazte hned, jakmile se potíže objeví, protože včasná diagnóza urychlí léčbu a může vám i zachránit život.

Zdroj: Mayo Clinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články