Všímáte si signálů svého těla? Mnohdy se nám tělo určitými příznaky snaží napovědět, že se s námi něco děje. Rozpoznejte vše včas a běžte rovnou ke specialistovi.
Tělo je dokonalý stroj, který si umí s mnohými potížemi poradit, ale když už si neví rady, vysílá signály, které bychom neměli ignorovat. Bohužel mnoho lidí některé symptomy nebere dostatečně vážně. Mezi příznaky, které si uvedeme níže, jsou i ty obyčejné, které bychom mohli zlehčovat. Dávejte si na ně ale raději pozor a buďte zdraví. Informace ověřila vrchní zdravotní sestra Deborah Weatherspoon, Ph.D., RN, CRNA.
Popraskané koutky úst
Všimli jste si, že vám často praskají koutky? A jste si jistí, že ze zimy to není? Většinou se jedná o nedostatek vitamínu B. Tímto způsobem se také mohou projevovat různé nemoci žaludku, nedostatek červených krvinek – anémie, bakteriální infekce – kvasinky, snížená imunita, ale také cukrovka, nejčastěji prvního typu. Pokud jsou koutky popraskané například týden, a poté se dlouhou dobu neobjeví, nejedná se o žádný vážný zdravotní problém.
Je ale také dobré si koupit v lékárně B-komplex či jiný vitamínový doplněk obohacený o zinek, železo a vitamin B. Pokud neradi jíte chemické doplňky stravy, možná byste měli svůj dosavadní jídelníček obohatit o tofu, tvaroh, špenát, mrazem sušené broskve a meruňky, chia semínka, zeleninu všeho druhu, nejvíce pomůže brokolice, zelí, kapusta, cibule a česnek.
Červené fleky na kůži a padání vlasů
Červené fleky na kůži, ale i nadměrné padání vlasů, může způsobovat nedostatek biotinu, tedy vitaminu B7. Také berte v potaz fakt, že za nenormální padání vlasů se považuje, když při každodenním česání zůstane plný hřeben vlasů – doslova plný, nikoli pár vlásků. V takovém případě je dobré navštívit dermatologa a dopřát si tyto potraviny: vlašské ořechy, jogurty, rajčata, mrkev, sezamová semínka, avokádo, houby a papriky.
Ovšem nejlepším řešením bude, pokud zajdete rovnou ke specialistovi, nikoli k praktikovi. Ten vaše vlasy prohlédne, odebere krev a zjistí správnou příčinu. Je také vhodné vyhnout se stresu, nedostatku spánku, kouření cigaret a pití alkoholu. Někdy je padání vlasů dočasné, a to například kvůli horečnatým stavům. Může také jít o změnu hormonů či další potíže.
Nesnesitelné křeče v končetinách
Časté křeče v končetinách, které tak bolí, že nemůžete hýbnout celou nohou, a navíc se opakují poměrně často, značí nedostatek vitaminu B9, B6, B12 a kyseliny listové. Jistě stojí za to přidat do jídelníčku hodně špenátu, chřestu, řepy, zelených fazolek a mléčných fermentovaných výrobků. A pokud pociťujete cukání v očním víčku, jedná se o nedostatek hořčíku, který doplníte pomocí ořechů, meruněk a banánů.
Také rozlišujeme křeče sekundární a primární. Ty sekundární jsou způsobené nadměrnou námahou, ale také cukrovkou a potížemi se štítnou žlázou. U primárních křečí je původ méně známý, ale ve většině případů k nim dochází z důvodu zkrácených svalů. Častěji jsou vidět u sportovců, kteří zatěžují pouze jednu stranu svalů. V takovém případě pomohou protahovací cviky.