Autoimunitní choroby, o kterých by měla vědět každá žena. Hormonální nerovnováha je častým spouštěčem zdravotního neštěstí

Onemocnění, kdy imunitní systém omylem napadá své vlastní buňky. Doprovází jej nepříjemné příznaky a je nevyléčitelné. Naštěstí dnes už existuje efektivní léčba.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jistě jste už někdy slyšeli o onemocnění jako je lupus, roztroušená skleróza či psoriáza. Jsou to výsledky chybné imunitní odpovědi organismu. Bohužel v dnešní době autoimunitním onemocněním trpí čím dál více osob, a dochází také k nárůstu prevalence v populaci. Dříve se mělo za to, že autoimunitní onemocnění jsou vzácná. Jde ale o to, že vzácné jsou jen jednotlivé druhy onemocnění. 

Diagnostikování autoimunitního onemocnění je obtížné

V Americe trpí autoimunitním onemocněním okolo 50 milionů obyvatel, přičemž v 75 % se jedná o ženy. A přestože příčina této nemoci není zcela jasná, pravděpodobně má souvislost s hormony. Diagnostika autoimunitního onemocnění je velmi náročná. Příznaky bývají navíc u každého typu onemocnění odlišné, ale jisté podobnosti se objevují u všech pacientů. Patří mezi ně únava, bolesti svalů a kloubů, známky zánětu či příznaky chřipky. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sice existují krevní testy na autoprotilátky, což jsou proteiny, které chybně ničí zdravé buňky, ale ty mohou ukázat pozitivní výsledek, i když daná osoba onemocněním netrpí. Diagnostika onemocnění je o to horší, že jeho příznaky často přicházejí a odcházejí. Co se pak týká léčby, ta závisí na aktuálním stavu příznaků a obvykle se předepisují kortikosteroidy a imunosupresiva.

Příklady autoimunitního onemocnění

Mezi nejčastější autoimunitní onemocnění patří lupus. Ten napadá kůži, klouby, krevní cévy a vnitřní orgány. Také způsobuje zánět. Častěji jím trpí právě ženy a bohužel se obtížně diagnostikuje. Projevy onemocnění jsou totiž velmi různorodé. Nejvýraznějším rysem bývá vyrážka ve tvaru motýla na tvářích a na nose. Mezi běžné příznaky patří únava, bolesti a otoky nohou a kloubů, vyrážka a horečka. Objevuje se také anémie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhým nejčastějším onemocněním je roztroušená skleróza. Ta se objevuje mezi 20. až 50. rokem života. Příčina ani zde není jasná, ale diskutuje se o vrozené dispozici. Nemoc je nevyléčitelná, ale dnes už máme k dispozici léky, které dokáží pacientům výrazně prodloužit život a zpomalit průběh onemocnění. Mezi další autoimunitní onemocnění se pak řadí celiakie, diabetes 1. typu, Gravesova nemoc, Hashimotova tyroiditida, či revmatoidní artritida. 

Zdroj: NCBI

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články