Takzvaná kuřecí kůže je běžné kožní onemocnění, které je nepříjemné a nevzhledné. Podívejte se proto, jak se problému zbavit a co ho nejspíše způsobuje.
V letních měsících, kdy většina lidí nosí lehké oblečení, si někteří na sobě všimnou nepříjemných kožních boulí na pažích a stehnech. Toto běžné kožní onemocnění se nazývá keratóza pilaris a často se označuje jako kuřecí kůže, protože svým vzhledem připomíná čerstvě oškubaného ptáka. Přestože je celkem neškodná a není nakažlivá, může mít docela nepříjemné důsledky, a pokud ji člověk neléčí, časem se bude problém zhoršovat, varuje odbornice Sara Perkins, MD.
Nejíte dostatek kvalitního tuku
Když se snažíte shodit přebytečná kila, první věc, kterou často chcete ze svého jídelníčku vyškrtnout, je tuk. Ve skutečnosti však vyřazení zdravých tuků může paradoxně způsobit přibírání na váze a zhoršení některých kožních potíží. Když vaše tělo nepřijímá dostatek esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6, přispívá to k zánětům kůže, a tím i k nepříjemným boulím na těle a ke vzniku kuřecí kůže. Pokud problémem trpíte, zkuste jíst více potravin bohatých na mastné kyseliny. Pomohou například ryby a vejce z pastevního chovu.
Používáte drsné tělové peelingy
Zatímco každodenní peeling může pomoci kuřecí kůži vyhladit, drsné tělové peelingy mohou stávající stav naopak zhoršit. Hrubé částice během jeho aplikace mohou totiž kůži podráždit, způsobit svědění a olupování. Co tedy dělat místo toho? Namísto peelingů s velkými, nepravidelně tvarovanými částicemi zkuste pokožku jemně masírovat lufou nebo pemzou.
Sprchujete se horkou vodou
Ačkoli horké sprchy samy o sobě nezpůsobí na kůži hrbolky, příliš dlouhý pobyt v horké vodě může stav podstatně zhoršit. Pokud se sprchujete déle než je potřeba, voda posléze odstraňuje z pokožky přirozené oleje, a zanechává ji tak suchou a podrážděnou. Namísto toho zkuste radši krátké teplé koupele a jemné osušení pokožky. To by mělo dostatečně zabránit dalšímu podráždění, a pokud problém stále přetrvává, zkuste se sprchovat pouze obden.
Možná jíte příliš mnoho mléčných výrobků
Většina z nás si nedokáže představit den bez šálku kávy s mlékem nebo smetanou. Mléčné výrobky však často způsobují přecitlivělost na potraviny a mohou přispívat k některým nepříjemným stavům, včetně kuřecí kůže. U mnoha lidí se časem vyvine intolerance na bílkovinu obsaženou v mléčných výrobcích, což může vést k různým podrážděním kůže. Dobrou zprávou však je, že v boji proti kuřecí kůži nemusíte mléčné výrobky ze svého jídelníčku úplně vyškrtnout. Stačí je vyřadit alespoň na 6 týdnů a zjistit, zda se stav zlepší.
Používáte parfémovaná mýdla
Protože je kuřecí kůže způsobena nahromaděním keratinu v pórech, mohou jí komedogenní produkty pro péči o pleť zhoršit. Vaše oblíbené mýdlo sice může vonět jako růžová zahrada, ale s největší pravděpodobností obsahuje umělé přísady, které mohou ucpávat póry a vést k případným zánětům. Zvolte si raději jemné hypoalergenní produkty, které nedráždí citlivou pokožku.
Nosíte těsné oblečení
Nošení špatně padnoucího oblečení není z mnoha důvodů dobré pro vaše zdraví, a mimo jiné může zhoršovat onemocnění kuřecí kůží. Těsné oblečení totiž neumožňuje vaší pokožce dýchat, a také může způsobovat tření, které vede k dalšímu podráždění pokožky. Zvažte tak raději koupi volnějšího oblečení z materiálů šetrných k pokožce, například z organické bavlny.