Jako bylina nabízí oregano mnoho zdraví prospěšných látek a bylo prokázáno, že jeho účinky jsou antivirové, antibakteriální, a také antioxidační.
Oregano nabízí jako bylina mnoho zdraví prospěšných látek a bylo prokázáno, že je antibakteriální, antivirový a obsahuje důležité antioxidanty. Zatím sice není jasné, zda jeho podání bude silnější v podobě čaje nebo jako koření, ale rozhodně to stojí za vyzkoušení. Způsob konzumace oregana, o které se můžete dočíst níže v tomto článku, je bezpečná. Pokud tedy máte zájem, neváhejte a pusťte se do přípravy.
Proč lidé pijí oreganový čaj?
Oregano pochází ze stejné čeledi rostlin jako máta a má několik dalších názvů, jako například evropské oregano, španělský tymián, divoká majoránka a další. Tato bylinka má peprnou, lehce nahořklou chuť, díky čemuž bude v podání čaje její chuť velmi aromatická. Lidé ale mají tendenci pít oreganový čaj kvůli jeho potenciálním zdravotním přínosům než kvůli jeho chuti. Dle tradic totiž zmírňuje různé zdravotní problémy, včetně:
- bolesti v krku
- kašle
- nevolnosti
- zažívacích potíží
- syndromu dráždivého tračníku
Díky svým potenciálním diuretickým vlastnostem se však oregano používá také ke zmírnění nadýmání a otoků.
Má pití oreganového čaje nějaké prokázané účinky?
I když má oreganový čaj bohatou historii, která je plná údajných zdravotních přínosů, bohužel neexistuje mnoho studií na lidech, které by tuto skutečnost potvrzovaly. Přesto některé laboratorní studie naznačují, že oregano opravdu přináší škálu výhod pro náš organizmus. Mnohé z nich jsou spojeny především s chemickými látkami zvanými flavonoidy a fenolové kyseliny, které jsou v oreganu obsažené. Podívejte se na zjištěné přínosy.
Antioxidační účinky blokují působení toxinů
K úplnému pochopení vlivu oregana na lidské zdraví je zapotřebí provést další studie, a to především na lidech. Mnoho těch, které již proběhly, ukázaly, že tato rostlinka může blokovat škodlivé účinky volných radikálů v těle. Tyto látky způsobují oxidační stres, což může vést k poškození buněk a zvýšit riziko vzniku některých onemocnění. Antioxidační účinky oregana snižují jejich hromadění a zlepšují lidské zdraví.
Protizánětlivé účinky působí i proti bolesti
Flavonoidní a fenolové sloučeniny oregana mohou snižovat různé záněty v těle. Jeho konzumace tak pomáhá při některých zánětlivých stavech, jako jsou bolesti svalů nebo kloubů, podráždění kůže nebo suchý kašel.
Antibakteriální a antivirové účinky jsou tu také
Oleje v oreganu mohou také blokovat růst škodlivých organismů, včetně některých typů bakterií a virů. To znamená, že oregano může mít význam při léčbě nebo prevenci nejrůznějších typů infekcí. Studie provedená v roce 2011, tentokrát již na lidech, například zjistila, že aplikace masti obsahující výtažek z oregana pomáhá snižovat riziko infekce chirurgické rány tím, že snižuje bakteriální kontaminaci.
Jak si mohu připravit oreganový čaj?
Nejjednodušší způsob, jak si uvařit oreganový čaj, je koupit si předem připravený čajový sáček a připravit si ho podle pokynů na etiketě výrobku. Chcete-li však si oreganový čaj udělat sami doma, můžete použít to samé sušené oregano, které používáte na vaření. Sušené koření proměníte v čaj tak, že:
- Přivedete jeden šálek vody k varu.
- Zalijete vroucí vodou 2 čajové lžičky sušeného oregana v čajovém sítku.
- Necháte směs louhovat 2 až 4 minuty.
- Pak už jen vyjmete sítko a můžete v klidu popíjet.