Kdy si dopřejete poslední jídlo? A v kolik hodin byste si ho měli dát podle odborníků? Každý má svá pravidla stravování a svůj denní režim. Zjistěte, jak to celé vlastně je.
Znáte pravidlo: “Po šesté hodině se již zaručeně nejí?“ Tento fakt je vysvětlen tím, že se během noci jídlo mění na tuk nebo se vůbec netráví, a vy si tak zaděláváte na žaludeční potíže, ale hlavně na nadváhu. Bohužel velká část lidí končí v práci zhruba v pět hodin odpoledne, a než dojedou domů, je o hodinu později. Mají hlad, a tak sní, na co přijdou. Jak to tedy je? Měli bychom si v takovém případě odepřít večeři? Je to opravdu tak škodlivé, jak se říká?
Spojitost mezi večerním pojídáním a nadváhou
Nikdo stále přesně neurčil, odkud výše uvedená informace o 18.00 hodině pochází. I když na toto téma bylo provedeno několik výzkumů, výsledky jsou stále kontroverzní. Jeden experiment uvedl, že skupina několika zdravých mužů zkonzumovala poslední jídlo do sedmé hodiny večerní a do šesti ráno tito muži už nic nejedli. Výsledky ukázaly, že během dvou týdnů zhubli jeden a půl kilogramu.
Poté se muži měli opět vrátit k večernímu pojídání – a za pár dnů měli ztracená kila zpět. Během dalšího experimentu byla zkoumána skupina lidí, kteří zkonzumovali nejvíce kalorií během oběda, a tato skupina byla srovnána s lidmi, kteří nejvíce kalorií přijali formou večeře. A druhá skupina na tom byla ve výsledku lépe. Proto se vědci začali více zabývat tím, proč by měla vlastně být tak moc důležitá hodina, kdy sníte poslední jídlo.
Aby bylo ve všem jasno
Jedna věc samozřejmě zůstane stejná – a to ta, že jídlo snězené večer se mění v tuk. Člověk tloustne, když více jí, ale málo se hýbe. Tedy když přijímané kalorie jsou vysoké, ale jejich výdej nízký. Lze logicky pochopit, že počet spotřebovaných kalorií bez pohybu ovlivní přibírání na váze, nikoli to, zda jíte ve čtyři, v šest nebo v sedm hodin večer. Výzkumníci z Northwestern University v USA sledovali dvě skupiny lidí.
První skupina lidí chodila spát o půlnoci a vstávala v osm hodin ráno, druhá skupina chodila spát velmi pozdě, ráda si přispala a jídlo si dopřávala doslova „ve dne, v noci“. Nic zvláštního se nestalo. Proč by se tedy nemělo jíst po šesté či sedmé hodině večer? Jde o to, že večer už nemáte patřičný výdej kalorií, a tím pádem přibíráte. Jestliže ale hladovíte, jídlo odkládáte, a pak ho zhltnete jako malinu, celé najednou, je to špatně. Největší problém pro růst vaší hmotnosti může představovat totiž právě rychlost, se kterou jídlo sníte.
Chodím pozdě spát, mohu jíst po osmnácté hodině?
Pokud chodíte spát později, není žádný důvod, proč byste nemohli jíst později než v šest večer. Jestliže trpíte nadváhou, potom je potřeba sledovat si příjem kalorií a jejich výdej během dne. Také si dávejte pozor na nutkání neustále žvýkat. Většinou bývá spojené s úzkostí, pocitem viny nebo závislostí na něčem. Večerní přejídání se velmi často objevuje při emocionálních potížích nebo z nedostatku aktivity.
Na druhou stranu může potřeba nočních svačinek souviset s nedostatečnou snídaní nebo obědem. Pokud jste přes den málo jedli, večer si to tělo potřebuje vynahradit, a vy tak sníte vše, na co přijdete. Obecně se říká, abyste jedli zhruba dvě a půl nebo tři hodiny před spaním. Pokud si lehnete do postele a máte takový hlad, až je vám fyzicky špatně, neignorujte ho, ale raději si dejte jen něco lehčího a dobře stravitelného.