Známky zvýšené hladiny cholesterolu v krvi se mohou projevit specifickými změnami na kůži

Zvyšování cholesterolu se neobejde bez zjevných příznaků. Rozpoznat tento jev tak můžete například díky změnám, které se objeví na vaší kůži.

i Zdroj fotografie: istockphoto.com
                   

Cholesterol je mastná látka, která je nezbytně důležitá pro činnost těla. Její zvýšení je však pro lidský organismus škodlivé a v krajním případě i nebezpečné. Zvýšené ukládání cholesterolu totiž blokuje cévy, což zhoršuje průtok krve v těle a může to vést k život ohrožujícím komplikacím jako je infarkt, mrtvice nebo poškození vnitřních orgánů.

iZdroj fotografie: iStock

Změny na kůži

Kromě speciálního krevního testu, který ukáže přesné hodnoty cholesterolu v těle, vám jeho zvýšení může prozradit i vaše kůže. Ta totiž s nárůstem cholesterolu ztrácí svou přirozenou pružnost a lesk. Stává se také matnější a mírně našedlou. Mnoho lidí si neuvědomuje závažnost těchto příznaků, a proto tento problém většinou řeší kosmetickými úpravami, které jsou bohužel pouze dočasné a vůbec neřeší pravý problém.

iZdroj fotografie: istockphoto.com

Další změnou, kterou bude vaše tělo při zvýšeném cholesterolu vykazovat, budou drobné skvrny, nebo spíše drobné tukové polštářky umístěny kolem očí. Jsou sice bez bolestné a jedná se spíše o kosmetickou vadu krásy, jejich vznik je majákem, který upozorňuje na váš zdravotní stav. Proto když na svém těle zpozorujete tyto příznaky, raději okamžitě vyhledejte lékaře.

Vyrážka a svědění kůže

Vyrážky a různé druhy svědění kůže jsou sice nejčastěji reakcí na alergický podnět pro tělo, mohou však značit také změny metabolismu lipidů, které poukazují na zvýšení cholesterolu. Nejčastěji se jedná o vyrážky a svědění bez zjevného původu, ale také pálení a brnění kůže a jiných částí těla. Tyto symptomy mohou značit alergickou reakci, přepracovanost a dlouhodobé známky únavy, také ale řadu vnitřních problémů.

iZdroj fotografie: istockphoto.com

Proto když se u vás objeví tyto, nebo podobné příznaky, je lepší si dát chvilku pauzu od práce a povinností a navštívit svého lékaře. Ten už vám pomůže zjistit jejich pravou příčinu i adekvátní léčbu přizpůsobenou tomu, co vám ve skutečnosti je. I když se to totiž nezdá, naše tělo nás před každým ohrožením, ať už vnějším nebo vnitřním chce vždy varovat. Záleží jen na nás, jak moc těmto varovným signálům věnujeme pozornost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články