Nohy jako indikátor vážných onemocnění. Tělo volá těmito 7 příznaky o pomoc, není radno je přehlížet

Příznaky různých onemocnění se mohou projevit všude na těle. Bolest nohou může být například příznakem diabetu, potvrzuje Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA. 

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Rozličné změny na nohou mohou být způsobeny špatnou výživou, namáhavou prací, při níž stále stojíme, nebo například i hubnutím. Všechny tyto věci mohou mít vliv na celé naše tělo, ale můžou se projevit právě v oblasti dolních končetin. Existují však vážnější situace, kdy problémy s nohama mohou odhalit větší zdravotní komplikace. Zjistěte, kdy je stav vašich nohou indikací toho, že byste měli navštívit odborníka.

1. Problémy s ledvinami

Pokud ledviny nepracují správně, může se v těle tvořit přebytečná tekutina, kterou můžeme zaznamenat například i jako přibírání na váze. Výsledkem je edém. Pokud pociťujete otékání nohou, boty jsou vám najednou těsnější, nohy jsou těžší a případně bolestivé (bolest připomíná elektrošoky), je určitě vhodné vyhledat lékaře. Otékání nohou může být způsobeno i jinými změnami v lidském těle – u žen například souvisí s obdobím menstruace. Může ale značit i vážnější onemocnění.

iZdroj fotografie: Pexels

2. Žilní nedostatečnost, trombóza

Příznakem žilní nedostatečnosti může být například otok dolních končetin (zejména kotníků), bolest a únava nohou, křečové žíly, změny na kůži v oblasti nohou nebo například tzv. stázové vředy. V běžném zdravém těle srdce pumpuje krev z končetin zpět do srdce. Tato nemoc však způsobí, že tělo není schopné krev doslova vytáhnout z nohou zpět k srdci a krev se vrací zpět. Krevní tlak v oblasti nohou se tak zvětší nad únosnou míru a může mít za následek to, že nejmenší cévy na nohou začnou praskat.

iZdroj fotografie: Pexels

Kůže na nohou má červenohnědou barvu, je velmi citlivá a tenká a při sebemenším poškrábání může dojít ke krvácení. Důsledkem může být například lokální zánět, poškození tkáně a v nejhorších případech také otevřené vředy přímo na kůži. Ty jsou těžko léčitelné a může velmi jednoduše dojít k infekci. Chronická žilní nedostatečnost také může vyústit v hlubokou žilní trombózu. To je stav způsobený v důsledku výskytu neléčené velké krevní sraženiny.

3. Problémy s játry

Stav vašich nohou vám může pomoci odhalit časné příznaky onemocnění jater. Pokud vaše játra nepracují správně, může dojít k otoku dolních končetin a mohou se objevit tzv. cévní pavouci. Tyto problémy se vyskytují v důsledku problémů s průtokem krve mezi trávicím systémem, játry, slezinou a slinivkou břišní.

iZdroj fotografie: Pexels

4. Onemocnění štítné žlázy

Potíže s nohama mohou také pomoci při diagnostice některých onemocnění štítné žlázy. Nežádoucí účinky hypertyreózy není obtížné identifikovat. Při ní je štítná žláza hyperaktivní – produkuje příliš mnoho svých hormonů. Toto onemocnění postihuje asi 1 procento žen. U mužů je méně časté.

iZdroj fotografie: Pexels

Uzlíky na štítné žláze – stav nazývaný toxická nodulární struma nebo multinodulární struma – mohou také způsobit, že žláza nadprodukuje své hormony. Hyperaktivní štítná žláza se může projevit mimo jiné například třesem dolních končetin. Byť je třes nohou vnímán některými lidmi jako příznak související například se stresem, pokud se u vás objevil, určitě je vhodné vyhledat lékaře. Může se totiž jednat právě o onemocnění štítné žlázy.

5. Ateroskleróza a její příznaky

Ateroskleróza vzniká následkem hromadění tuků, cholesterolu a dalších látek ve stěnách tepen. Toto nahromadění můžeme nazývat tzv. ucpávkou. Ta může způsobit zúžení tepen a zablokování průtoku krve. Ucpávka může také prasknout, což vede ke vzniku krevní sraženiny. Příznaky, které se můžou projevit právě na dolních končetinách, jsou například ztráta ochlupení, lesklá kůže, rány, které se velmi obtížně hojí, nebo třeba nezvykle pomalý růst nehtů.

iZdroj fotografie: Pexels

Ačkoli je ateroskleróza často považována za srdeční problém, může postihnout tepny kdekoli ve vašem těle. Je možné ji léčit, proto pokud se potýkáte s příznaky, určitě včas vyhledejte lékaře. Můžete tak předejít vážnějším zdravotním komplikacím. Také zdravá životospráva vám může pomoci.

6. Diabetes neboli cukrovka

Diabetes se vyvíjí, když tělo člověka nevytváří dostatek inzulinu ke zpracování cukrů přítomných v krvi. To může vést k mnoha komplikacím včetně bolesti nohou. Svědění nohou, pálení, ztráta citlivosti v oblasti chodidel, přílišná citlivost na teplo a chlad nebo například slabost – tohle všechno mohou být příznaky cukrovky, které se projeví právě na dolních končetinách.

iZdroj fotografie: Pexels

Nejlepší léčbou diabetické neuropatie je prevence. Lidé s diabetem mohou snížit riziko vzniku diabetické periferní neuropatie účinným řízením hladiny cukru v krvi. Vyváženou stravou a zdravým životním stylem můžete předejít mnohým onemocněním a cukrovka je jedním z nich. Proto jezte zdravě, hýbejte se a dodržujte pravidelné preventivní prohlídky u lékaře. Jen tak se jí můžete úspěšně vyhnout.

7. Těhotenství má rovněž vliv

Zatímco čekáte na příchod svého vytouženého potomka, můžete pociťovat nové druhy bolestí. Bolesti nohou a kloubů během druhého nebo třetího trimestru mohou být důsledkem zvýšené hmotnosti, změny tvaru těla a biomechaniky. Může to být také důsledek zadržování tekutin. Těhotenská bolest může mít dopad na každodenní život a způsobit změny v množství a kvalitě spánku.

iZdroj fotografie: Pexels

Běžné těhotenské bolesti mohou zahrnovat oteklé a bolestivé nohy a křeče lýtka. Některé ženy také hlásí vyzařující bolest v zadní části nohou a bolest kyčle. Mírný otok je normální součástí těhotenství. Děje se to kvůli 50% nárůstu krve a tělesných tekutin potřebných k podpoře rostoucího dítěte. Nadměrné otoky ale mohou být známkou vážnějších těhotenských komplikací. Pokud se u vás objeví silný otok, je důležité, aby vás vyšetřil lékař.

Zdroje: BrightSide, MayoClinic, MedicalNews, HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články