Celý život pijete zelený čaj špatně a zaděláváte si na nepříjemné zdravotní problémy. Existuje jediný správný postup

Zelený čaj je pro některé lidi zázrakem přírody, jelikož pomáhá s hubnutím a dodává energii. I v jeho případě ale existuje pár věcí, na které byste si měli určitě dávat pozor.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zelený čaj je tak trochu zázračný nápoj. Snižuje totiž riziko výskytu srdečních onemocnění, pomáhá s udržením postavy, podílí se na vytváření dopaminu (díky tomuto hormonu se cítíte dobře) nebo také zlepšuje zrak. Je na něj již mnoho osvědčených studií a jeho pozitivní vlivy na tělo jsou fakta. Existují ovšem určité zásady, které je třeba mít na paměti, pokud z něj chcete pro své tělo získat maximum.

Nepijte jej okamžitě po jídle

Existuje zde trochu vtipná mylná představa, že je výhodné si čaj dát okamžitě po jídle. Údajně to má zaručit, že spálíte všechny kalorie, které jste v pokrmu přijali. Faktem ovšem je, že bílkoviny obsažené v jídle ještě nejsou ani stráveny a pití čaje může tento proces akorát tak narušit. Proto si raději nějakou tu chvíli počkejte.

iZdroj fotografie: Unsplash

Neměli byste jej pít vařící

Zkoušeli jste někdy pít extra vařící zelený čaj? Určitě jste si všimli, jak moc jeho chuť v tomto případě poklesla. A navíc úplně zbytečně, jelikož když je zelený čaj příliš horký a vy jej vypijete, máte zaděláno na bolesti žaludku a krku. Pro dosažení nejlepších výsledků byste měli čaj pít přiměřeně teplý.

Med do něj přidejte až trochu vychladne

Med je zdravá alternativa cukru, čaj dochutí a hned bude o něco lepší. Pokud jej ovšem přidáte do příliš vařícího šálku, zničíte všechny jeho výživné hodnoty, jednoduše je spálíte. Vždy byste tedy měli nechat teplotu zeleného čaje trochu ustálit a až poté jej dochucovat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Na prázdný žaludek raději ne

Je celkem obecná informace, že zelený čaj dobíjí a detoxikuje systém. Kvůli tomu mnoho lidí nabírá mylný dojem, že dát si ráno zelený čaj je sázka na jistotu a nepotřebujete už nic jíst. To není tak úplně pravda, jelikož po několika hodinách spánku, kdy jste nic nejedli, byste si měli dát alespoň něco lehkého. Zelený čaj obsahuje silné antioxidanty a polyfenoly, které zvyšují produkci žaludeční kyseliny a na lačno narušují trávení. Je tedy dobré jej pít mezi jídly.

Neužívejte při pití žádné léky

Mnoho lidí si dá ranní čaj a do toho berou prášky, ať už se jedná o antikoncepci či jinou medikaci. To může být ovšem velmi škodlivé, jelikož chemické složení prášků se může smíchat s čajem, což vede ke kyselosti. Proto byste měli své léky zapíjet vodou a čaj si dát o pár minut později.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nenahrazujte s ním pitný režim

Ano, zelený čaj je zdravý, ale to ještě neznamená, že jej můžete denně vypít nekonečné množství. Stejně jako například káva i tento čaj obsahuje kofein, jehož přehnané užívání může vést k bolestem hlavy, úzkosti či podrážděnosti. Jeho přehnanou konzumací také riskujete snížení vstřebávání železa do těla. Maximální doporučené denní dávkování se pohybuje okolo dvou až tří šálků denně.

Nenechávejte jej louhovat příliš dlouho

Většina lidí si řekne, že čím déle nechají čaj louhovat, tím více se do něj nasákne živin a bude to pro tělo prospěšnější. To je další z mýtů, které celkem běžně kolují. Ve skutečnosti můžete dlouhým louhováním dosáhnout toxicity čaje a zhoršení jeho chuti.

iZdroj fotografie: Unsplash

S jeho pitím výrazně nespěchejte

Dnešní doba je velmi uspěchaná a mnoho lidí ještě se snídaní v puse dobíhají autobus. Není třeba se bavit o tom, jak je uspěchaný životní styl škodlivý pro tělo, ale pokud máte pít zelený čaj ve spěchu, tak jej nemusíte pít vůbec. Zničí to totiž všechny jeho výhody, které tělu přináší a rovnou si místo něj můžete dát holou vodu, vyjde vás to na stejno.

Pro zachování chutě jej uchovávejte v plechovkách

Nebo třeba v porcelánových nádobách. Jedná se o to, že skladování sáčků zeleného čaje v otevřené nádobě je špatný nápad. Nutriční hodnota sáčku se v takovém případě může výrazně snížit, jelikož bude neustále vystaven vzduchu. Plechovky navíc vypadají lépe než papírové krabičky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vyzkoušejte jej uvařit z balené vody

Nejběžnějším postupem přípravy čaje je napuštění vody z kohoutku do varné konvice, její následné převaření a zalití čaje. Postup to není špatný, zkuste v něm ovšem kohoutkovou vodu nahradit tou balenou. Zajistí vám to o hodně lepší a výraznější chuť.

Také jste pili zelený čaj v mnoha ohledech špatně a neměli o tom tušení?

Zdroj: Timesofindia

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články