Pokud se vám někdy stalo, že jste usínali, a najednou jste přestali cítit ruce a prsty nebo jste se vzbudili s tím stejným problémem, pokračujte ve čtení.
Zažili jste někdy necitlivé ruce a prsty při usínání nebo po probuzení? Ano, někdy to může být tím, že jste si zjednodušeně řečeno přeleželi ruku, ale může to mít i závažnější důvod. Může to být totiž známka takzvaného syndromu karpálního tunelu, který postihuje čím dál větší množství lidí. A opravdu se nedoporučuje jej ignorovat. Zbavte se toho dřív než bude pozdě, upozorňuje Suleman Bhana, MD z American College of Rheumatology.
Co je to syndrom karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu je také známý jako stlačení nervu. Mezi první příznaky patří necitlivost a brnění v rukou a zápěstí v noci a při usínání. Jak toto onemocnění postupuje, příznaky se zhoršují i během dne. Syndrom karpálního tunelu je častější u žen než u mužů. Nejčastěji postihuje lidi středního věku.
Dělejte si přestávky
Práce, která vyžaduje hodně opakujících se pohybů v rukou a zápěstích, mohou mít negativní dopad na příznaky karpálního tunelu. Vaše ruce potřebují pravidelné přestávky, tak jim je dopřejte. Každé 2 – 3 hodiny si nastavte upozornění a udělejte malé cvičení. Když k tomu přidáte i nějaké dřepy, zpevníte celé tělo.
Pro jistotu noste dlahu
Když budete nosit dlahu, budete mít zápěstí v neutrální poloze. Je opravdu důležité ji nosit, když hodně píšete na počítači. Dokonce i když spíte v noci byste ji měli nosit. A to z toho důvodu, že během spánku nemůžete ovládat zápěstí a dlaha vám v tom pomůže.
Správné držení těla
Správné držení těla při práci je velice důležité, a to nejen pro záda. Ukazuje se, že když špatně sedíte na židli, bývají ramenní nervy stlačeny, což v závěru také vede k tomuto syndromu. Posaďte se, narovnejte záda a nohy držte rovně na zemi.
Ledování zápěstí
Je už dávno známé, že led pomáhá na bolest zápěstí a rukou. Ledujte zápěstí a nebo jej namočte do ledové lázně na 5 – 10 minut. Tato metoda sice nepomůže od tohoto problému, ale uleví od bolesti, což je taky důležité.
Trpěli jste někdy tímto problémem?