Sodík je základní elektrolyt pomáhající udržovat rovnováhu vody v buňkách a kolem nich. Je důležitý pro správnou funkci svalů a nervů.
Nedostatek sodíku v krvi je známý jako hyponatremie a objevuje se, když není voda a sodík v rovnováze. Jinými slovy je ve vaší krvi buď málo sodíku nebo naopak hodně vody. Běžná hladina sodíku by měla být mezi 135 a 145 miliekvivalenty na litr. Hyponatremie vznikne, když je hladina pod 135 miliekvivalenty. Nízká hladina sodíku má samozřejmě také své příznaky, uvedl Emelia Arquilla, DO.
Rychlá ztráta sodíku je špatná
Pokud dojde v těle k rychlému úbytku sodíku, je nutné ihned navštívit lékaře. Může totiž dojít nejen ke ztrátě vědomí, ale také k záchvatům a kóma. Mezi běžné příznaky nízké hladiny sodíku v krvi patří slabost, únava a nedostatek energie. Bolest hlavy, nevolnost, zvracení a svalové křeče. Objevit se může také zmatenost a podrážděnost. Nízkou hladinu sodíku může způsobit mnoho faktorů. Hyponatremie může být příznakem určitých zdravotních potíží.
Mezi příčiny nízkého sodíku patří těžké krvácení nebo průjem, užívání některých léků včetně antidepresiv a léků proti bolesti. Dále může být příčinou užívání diuretik, tedy prášků na odvodnění. Velmi vzácně může být na vině pití příliš velkého množství vody během cvičení. Další příčinou je dehydratace, onemocnění nebo selhání ledvin. Na vině mohou být také nemoci jater nebo srdeční problémy včetně městanavého srdečního selhání.
Další příčiny nedostatku sodíku
Mezi další příčiny mohou patřit poruchy nadledvinek jako je Addisonova choroba, která ovlivňuje schopnost vašich nadledvin regulovat rovnováhu sodíku, draslíku a vody ve vašem těle. Na vině může být také snížená činnost štítné žlázy označovaná jako hypotyreóza. Další příčinou bývá primárná polydipsie, stav, kdy nadměrná žízeň nutí příliš pít. Příčinnou může být také syndrom nevhodného antidiuretického hormonu, který způsobuje zadržování vody.
Mimo to může být na vině diabetes insipidus, vzácný stav, kdy tělo nevytváří antidiuretický hormon nebo Cushigův syndrom, který způsobuje vysoké hladiny kortizolu. To je však velice vzácné. Nízkou hladinou sodíku jsou ohrožení starší lidé, vrcholoví sportovci, lidé žijící v teplém klimatu nebo ti, kteří drží dietu s nízkým obsahem sodíku. Hladiny sodíku lze zkontrolovat pomocí krevních testů. Léčba může zahrnovat omezení tekutin, užívání léků, úpravu dávkování diuretik nebo infuzní roztok sodíku.
Máte v těle dostatek sodíku?