Nepřehlížejte signály zánětu ve vašem těle. Bakteriální infekce může vzniknout z malé řezné ranky, odřeniny i popáleniny

Pokud jste si někdy prošli bakteriální infekcí, tak víte, že byste ji nikomu nepřáli. Způsobit může hodně problémů a je potřeba ji řešit včas, jinak to může dopadnout špatně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakmile se do vašeho těla dostanou bakterie a začnou se množit, dostanete se do stavu, kterému se říká bakteriální infekce. Jsou to konkrétně ty bakterie, které se nazývají patogenní a mohou tělu značně uškodit, jak tvrdí i Jill Seladi-Schulman, Ph.D. Když se jimi nakazíte, často dochází k tomu, že se z nich vyvinou různá onemocnění. Vždy byste v tomto případě měli navštívit svého lékaře, jelikož některé mohou vést až k životu ohrožujícímu stavu zvanému sepse. To je zánětlivá reakce organismu, která nastává v momentu přítomnosti infekce.

Jaké jsou známky bakteriální infekce

To, že se vám do těla dostaly škodlivé bakterie, poznáte hned díky několika příznakům. Nejsou vždy stejné a liší se v závislosti na tom, na kterém místě se infekce nachází a jaké bakterie ji způsobují. Dá se ovšem říci, že mezi pár obecných, ke kterým dojde skoro vždy, se řadí pocit únavy nebo vyčerpání, oteklé lymfatické uzliny na krku, v podpaží a tříslech, nevolnost, zvracení, horečka a bolest hlavy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak to funguje v případě pořezání se

A tím není myšleno, že se pořežete sami, jedná se vlastně o jakékoliv škrábance či dokonce i chirurgické řezy po operaci, které na těle máte. I ty totiž mohou poskytnou infekci vstup do těla. Příznaky takového řezu jsou bolest nebo citlivost v místě rány nebo kolem ní, zarudnutí v oblasti rány, její šíření či utvoření červeného kruhu, otok a teplo v postižené oblasti. Dále hnis tvořící se kolem rány nebo z ní dokonce vytékající, nehojení rány a horečka v blízkosti řezu.

U popálenin k infekci také dochází

K popálení může dojít mnoha způsoby, z nichž nejčastější je vystavení kůže příliš horkému povrchu. Stát se ale může, že vám spálenina vznikne i například ze záření či kvůli přímému kontaktu s chemikáliemi. Může zasahovat jen do svrchní vrstvy kůže, či v horších případech až hluboko dovnitř. Lidé s takovým problémem jsou infekcemi zvláště ohroženi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi příznaky bakteriální infekce způsobené popáleninou patří zarudnutí v oblasti popáleniny, zvláště pokud se rána začne šířit, utvoření červeného pruhu, tekutina nebo hnis vytékající z místa popálení, otok, teplo a nepříjemný zápach v postižené oblasti. Dále také nepříjemné pocity až bolest v okolí spáleniny. Jakmile jste například spáleni od slunce a utvoří se vám puchýře, za žádnou cenu je nenechte prasknout, v takovém případě máte infekci skoro jistou.

Jaké infekce mohou působit v těle

Streptokok, který se nachází v krku

Pokud je vaše hrdlo nakaženo streptokokem, může za to typ bakterií ze skupiny „A Streptococcus“. Příznaky této infekce zahrnují potíže s polykáním, bolest hlavy a krku, ztráta chuti k jídlu a červené nebo bílé skvrny na zadní straně krku.

iZdroj fotografie: Unsplash

Infekce močových cest je noční můrou každého

K infekci močových cest, nazývané také zánět močového měchýře, může dojít mnoha způsoby. Nejčastěji se jedná o konfrontaci bakterií z konečníku s močovým ústrojím. Příznaky jsou velmi známé, není ovšem na škodu si je zopakovat. Řadí se mezi ně pocit pálení při močení, zakalená moč, horečka, křeče v břiše, bolesti zad a prakticky neustálá potřeba „jít na malou“.

Zápal plic vás může hodně ohrozit

Nazýván také pneumonie, zápal plic je infekce, která zanítí vzdušné vaky v plicích, což jsou vlastně tenkostěnné útvary napojené na plíce. Způsobují to bakterie jako Streptococcus pneumoniae. Mezi příznaky patří bolest na hrudi, pocení nebo zimnice, pocit únavy, kašel, horečka a dušnost.

iZdroj fotografie: Unsplash

I otrava jídlem umí potrápit

Tento stav většinou nastává, když zkonzumujete tekutiny či potraviny, které byly kontaminovány bakteriemi. Mohou to být bakterie Escherichia coli , Listeria či Salmonella. Příznaky zahrnují průjem, bolesti a křeče v břiše, nevolnost až zvracení a horečka.

Bakteriální meningitida je velmi nebezpečná

Meningitida je zánět tkání, které obklopují mozek a míchu. Může se vyvinout z několika typů bakterií, jako je Streptococcus pneumoniae a Neisseria meningitidis. Při tomto zánětu můžete pociťovat ztuhlý krk, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení, citlivost na světlo, horečku a pocit zmatenosti.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak předejít bakteriálním infekcím

Základem je nechat se očkovat, jelikož mnoha infekcím můžete právě tímto způsobem účinně předejít. Například černému kašli, tetanu a poslední zmíněné bakteriální meningitidě. Dobré také je zvlhčovat pokožku, která následně nepraskne a tím nedojde k riziku nakažení infekcí. Důležitým faktorem je správné dodržování hygieny, které hlavně zahrnují časté mytí rukou před jídlem a po příchodu z venku. Se špinavýma rukama se nikdy nedotýkejte očí, nosu ani úst.

iZdroj fotografie: Unsplash

Měli byste se vyhnout sdílení osobních věcí, jako jsou zubní kartáčky či sklenice s pitím. Dále si hlídejte i to, abyste jídlo vždy ohřáli na správnou teplotu. Jakmile dojde k poškození pokožky a vytvoření ran, dbejte na jejich včasné a pořádné vyčištění. Oblasti okolo rány se poté vždy dotýkejte pouze čistýma rukama, pokud je to nutné a vyhněte se nutkání poškrábat či strhávat strup. I sex musíte provádět bezpečně, jelikož mnoho infekcí je způsobeno právě bakteriemi vzniklými při této činnosti.

Byli jste někdy nakaženi některou z výše zmíněných bakteriálních infekcí?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články