Potřeba vitaminu D je od počátku koronavirové pandemie často skloňovaným tématem. Zjistěte, jak tento důležitý vitamín ovlivňuje naše tělo a kde ho získat.
Vitamin D se v naší pokožce vytváří přímým slunečním zářením. Tento vitamin je nesmírně důležitý pro silné kosti a zuby kvůli jeho hospodaření s vápníkem, a neméně významný je také pro fungování našeho imunitního systému. Bohužel neexistují žádné vizuální známky nedostatku vitaminu D, takže ho za běžných podmínek nemáme šanci odhalit. Jeho zdravou hladinu zajistíme pobytem na slunci, složením potravy, případně suplementací.
Rizika nedostatku vitaminu D u dětí
Pokud jsou naše hladiny tohoto vitaminu v těle dlouhodobě nízké, naše imunita i kosti slábnou. Těžký nedostatek vitaminu D u dětí může mít za následek měkké kosti lebky nebo dolních končetin a stav zvaný křivice. Nedávná studie ukázala, že zdravé hladiny vitaminu D během těhotenství mohou ovlivnit další aspekty raného vývoje dítěte, včetně jeho sociálních dovedností a koordinace. Nízká hladina tohoto důležitého vitaminu se dá zjistit z rozboru krve a je velmi častá.
Kolik slunce potřebujeme?
Je obtížné poskytnout univerzální doporučení pro vystavení se slunečnímu záření během letních měsíců. Na množství vitaminu D vytvářeného v pokožce má totiž vliv mnoho dalších faktorů, včetně barvy kůže, věku, síly slunce, denní doby a místa, kde žijeme. Uvádí se, že pro světlejší typy pleti poskytuje denní sluneční záření po dobu 10–15 minut v období od dubna do září dostatečné množství vitamínu D pro pokrytí všech potřeb.
Pleť ošetřená opalovacím přípravkem však nedokáže sluneční paprsky ve vitamin D přeměnit, je tedy třeba slunci vystavit nechráněnou kůži, abychom mohli čerpat všech benefitů. To ale neznamená, že není důležité používat krémy na opalování s ochranným faktorem. Hodnoty, podle kterých se stanovuje dostatečné či nedostatečné množství vitaminu D v krvi, jsou následující:
- méně než 25-50 nmol/l: nedostatečné
- 50-75nmol/l: dostatečné
- více než 75 nmol/l: optimální
Vitamin D v naší stravě
Mezi potraviny, které přirozeně obsahují vitamin D, patří mastné ryby, jako jsou makrely, sardinky, losos a sleď. Některá jídla jsou obohacena malým množstvím umělého vitaminu D, včetně snídaňových cereálií a počáteční kojenecké výživy. Tento vitamin najdete i ve vejcích a některých červených masech, jako je kachna, husa, bažant a zvěřina či játra. Vitamin D se nachází i v mléčných výrobcích a mateřském mléce.