Tento olej patří mezi jedny z nejčastěji užívaných olejů na světě, má však vlastnosti, o kterých jste nejspíše netušili. Dokáže totiž změnit genetiku jednoho důležitého orgánu a vést k řadě onemocnění.
Sójový olej patří mezi jedny z nejoblíbenějších a nejčastěji užívaných olejů nejen v USA, ale po celém světě. S jeho rychle stoupající popularitou v posledních letech však vzrostly také některé negativní úkazy, jako jsou metabolické potíže typu cukrovka, obezita či inzulínová rezistence. Vědci a odborníci v oboru se však rozhodli přijít celé věci na kobylku a započali studii, která měla odhalit, co tyto potíže způsobuje. Vědecký žurnalista Benjamin Taub poté celé zkoumání shrnul a zde je jeho výsledek.
Sója jako univerzální potravina
Sójový olej, jak již jeho název napovídá, je potravinářský produkt vyrobený ze sóji luštinaté, což je luštěnina s velmi vysokým obsahem proteinů. Díky tomu má velmi širokou škálu využití nejen jako potravina, ale i jako krmivo pro hospodářská zvířata a jako surovina pro celou řadu produktů. Její největší plus, a také základní užitný faktor, je její vysoký obsah přírodních rostlinných bílkovin, který činí až 35 %.
Ze sóji se proto dá vyrobit velké množství produktů, které dokážou hodnotně nahradit maso a masové složky. Jedná se například o již zmiňovaný sójový olej, tofu, tempech, sójové omáčky či sójové maso, natto a různé druhy sójových nápojů, jogurtů, pomazánek či dokonce náhražky uzenin a další. Po vegany, vegetariány či lidi dodržující různé diety se tak jedná o nenahraditelnou složku, která je pro jejich stravování velmi významná.
Sójový olej a jeho výroba
Užívání sójového oleje se v posledních letech stalo nejen běžným, ale dokonce jeho spotřeba v mnoha zemích dokázala předčit jiné, dlouho užívané oleje, jako je ten slunečnicový či řepkový. Je tomu tak zejména proto, že sójový olej si během své výroby, která probíhá lisováním bez tepelného vlivu, uchová velkou většinu svých cenných nutričních látek a také jeho přirozená chuť zůstane beze změny.
Sójový olej je tak velmi dobrým zdrojem nenasycených tuků, lecitinu, vitamínů skupiny B a E, vitamínu K a také i složek jako jsou draslík, železo, fosfor či různé druhy aminokyselin. Jeho výrazná a jasně specifická chuť se hodí spíše ke syrové stravě či salátům a rýži, méně vhodná bude ke smažení a tepelným úpravám pokrmů. Kromě svých výhod byl však u tohoto oleje objeven také negativní jev, a tím je schopnost genetické změny kódování v mozku. Co tento vliv ale způsobuje?
Genetické změny v mozku
Jedním z prvních poznatků vědců po tom, co rapidně vzrostly počty potíží s obezitou, cukrovkou a jinými metabolickými poruchami, byl fakt, že za vše nemůže samotný metabolismus a trávení, ale mozek. Ten měl tak podle jejich vyjádření být geneticky pozměněn, a tím pádem upravené také jeho kódování pro trávicí a metabolickou činnost. Vědci se proto rozhodli započít studii, která by vše vysvětlila.
Sledování vlivu sójového oleje
V první fázi celé studie bylo potřeba zjistit, zda tyto změny skutečně způsobuje sójový olej. Tato fáze se proto opírala o již existující výzkum, který prokázal, že u myší, které byly krmeny stravou s vysokým obsahem sójového oleje, bylo rozvinutí těchto stavů mnohem pravděpodobnější než u těch, kterým se dostával jiný zdroj tuků, v podobě kokosového oleje. Jako první padlo podezření z těchto změn na kyselinu linolovou, která je v sójovém oleji hojně obsažena.
Následovala tedy druhá řada pokusů, během které byly myši rozděleny do tří základních skupin. Jedné z nich byla podávaná strava s vysokým obsahem klasického sójového oleje, druhá skupina konzumovala stravu bohatou na upravený sójový olej, který tuto kyselinu neobsahoval. Třetí a poslední skupina hlodavců byla opět krmena stravou s vysokým obsahem kokosového oleje.
Výsledky studie na myších
Výsledkem této studie byl fakt, že sójový olej skutečně dokáže modifikovat expresi asi 100 různých genů, které poté ovlivňují procesy jako je metabolismus, neurologie či schopnost bránit se zánětlivosti v těle. Některé geny jsou dokonce spojeny s rozvojem depresí, Alzheimerovy choroby či autismem. Všechny z genů však hrají určitou roli právě při metabolismu glukózy a regulaci tělesné hmotnosti.
Dalším z výsledků byl také fakt, že kyselina linolová není složkou, která by tyto geny přímou formou ovlivňovala a upravovala. Jako zdroj poruch tedy byla vyloučena, namísto ní se však objevil další potenciální viník. Byla jím sloučenina, která se v sójovém oleji taktéž nachází a která je známá pod názvem stigmasterol. Celý pokus tedy mohl začít nanovo. Tentokrát se však upravovala právě hladina stigmasterolu.
Zvrat ve studii
V poslední řadě testů tak byly myši opět rozděleny na skupiny, tentokrát však pouze na dvě. Jedné z nich byla podávaná strava bohatá na sójový olej, který obsahoval velké množství stigmasterolu, té druhé naopak strava s výrazným podílem obyčejného sójového oleje. Opět zde však nebyla nalezena žádná očekávaná shoda a výsledky tak nové zjištění nepřinesly. Po složce, která dané změny v mozku způsobuje se zatím tedy pátrá, důležité je však jedno. Nadměrná konzumace sójového oleje může způsobit potíže, kterým je lepší se vyhnout.
Konzumujete sójový olej pravidelně, nebo používáte některou z jeho alternativ?