Míváte ledové ruce? Přehlížený signál upozorňuje na závažnější skrytou poruchu. V kombinaci s dalšími příznaky ihned vyhledejte lékaře

Chladné ruce nebo nohy má občas každý a není na tom nic divného. Pokud se přidají i další problémy, měl by to člověk řešit s lékařem, protože může jít o něco vážnějšího.

studené končetiny i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vyjděte si ven do chladného počasí, a pokud si s sebou nevezmete rukavice, s velikou pravděpodobností začnete pociťovat chladné ruce. Ty vám mohou zbělat, a dokonce začít lehce štípat. Taková reakce je zcela normální. Návrat domů do tepla by měl vše vrátit do normálního stavu. V některých případech se však může jednat o Raynaudovu chorobu, která postihuje okrajové části horních končetin. Problematikou se u nás zabývá například specialista v oboru angiologie a kardiologie MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.

Význam Raynaudova syndromu

Jedná se o funkční tepennou poruchu a nejčastěji postihuje prsty u rukou. Mezi její příznaky se řadí bělání prstů, ztráta citlivosti nebo pocit chladu, i když jste v teple. Občas se objevují i bolesti. Při tomto onemocnění dochází ke zúžení tepen, které zásobují prsty krví. A když se vydáte na chladnější místo, tato část těla zbělá, nepřirozeně se zbarví (modrá, fialová) nebo znecitliví. V momentě, kdy do nich začne opět proudit krev, zčervenají. Některým lidem pomůžou režimová opatření a jiní se musí vydat k lékaři pro léky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příčiny této nemoci

Je nutné rozdělovat primární a sekundární Raynaudův syndrom. Pokud se jedná o primární, lékaři neznají příčinu a často je označován jako Raynaudova choroba nebo Raynaudova nemoc. Jestliže lidé trpí tímto onemocněním, jejich cévy se smršťují mnohem více a mnohonásobně rychleji než u lidí, kteří tyto problémy nemají. Nejedná se však o život ohrožující stav a vyskytuje se častěji než sekundární syndrom. Při této chorobě je časté, že dochází ke křečovitým stahům drobných tepen. Kvůli tomu se nezásobuje postižená část krví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sekundární Raynaudův syndrom je vážnější

V případě tohoto syndromu k němu dochází z určitého důvodu, jež může lékař odhalit nebo se s ním už léčíte. Bývá projevem jiného onemocnění. Příkladem je autoimunitní onemocnění, problémy s cévami, roztroušená skleróza, skolióza, nežádoucí účinky léků a mnoho dalších. U lidí se vyskytuje méně než Raynaudova choroba, ale dokáže způsobit vážné zdravotní komplikace. Příkladem jsou kožní rány nebo gangrény. U tohoto syndromu je potřeba brát léky a občas dochází i k chirurgickému zákroku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Příznaky sekundárního syndromu

Je známo, že nejčastěji tento syndrom postihuje konečky prstů u rukou a nohou. Může se však objevit i na jiných částech těla (bradavky, uši, nos). Pokud se správně neprokrvují dochází k jejich zbělání a chvíli poté začnou modrat nebo fialovět. Mezi související symptomy této nemoci se řadí i znecitlivění nebo bolest. Postižená část těla dokáže zčervenat, mravenčit nebo pálit. V momentě, kdy do ní opět začne proudit krev, mohou se objevit nepříjemné pocity a dokonce bolesti.

iZdroj fotografie: Unsplash

Prevence před tímto onemocněním

Existuje několik rad, jak se vyhnout Raynaudově syndromu. Prvním doporučením je vyhýbat se chladným místům a nosit teplé oblečení. Pokuste se udržovat v teple primárně ruce a nohy. Dále pravidelně cvičte, což výrazně pomáhá prokrvení všech částí těla a lepšímu fyzickému i psychickému stavu. Vyhýbejte se pití alkoholu a kouření. Tlak na prsty u rukou i nohou by neměl být příliš častý a silný. Pravidelně si promasírujte nohy i ruce a zlepšíte zásobování krve do těchto částí.

Jakými způsoby se staráte o své zdraví?

Zdroj: Brightside, WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články