Dejte si pozor na semena jablek, mají na člověka toxické účinky. Jak velká konzumace značí ohrožení života?

Ačkoliv je velmi snadné nechtěně spolknout semena jablek, vědci se rozhodli, že uskuteční studii, podle které zjistí, zda jde o nebezpečnou záležitost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud rozkrojíte jablko, můžete si všimnout pěti semenných kapes s různými počty semínek v každé z nich. Někteří lidé se domnívají, že jsou tato jadérka jedovatá, ovšem druzí je zase považují za zdraví prospěšná. Přestože se jim většina lidí kvůli hořké chuti vyhýbá, jak říká nutriční odborník R Chris Skinnerje velmi snadné jednou za čas některé spolknoutnebo vypít džus, který je obsahuje v rozmleté formě. Aby však vědci rozluštili, která verze ohledně jablečných semen je pravdivá, rozhodli se uskutečnit níže uvedenou studii.

Semena jablek a jejich toxicita 

Přestože jablka obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, včetně antioxidantů, vitaminů a vlákniny, jejich semena jsou z části tvořená sloučeninou amygdalin, která může mít na člověka toxické účinky. Jde o chemickou obranu, kdy se během poškození semena amygdalin rozkládá na kyanovodík – velmi jedovatou látkou, která je ve vysokém množství smrtelná. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

A právě amygdalin se vyskytuje v poměrně vysokém množství v semenech ovoce z čeledi Rosaceae, kam kromě jablek patří také mandle, meruňky, broskve a třešně. Lidé používali kyanid pro jeho jedovaté účinky po celou historii. Působí totiž tak, že narušuje zásobování buněk kyslíkem, tudíž pokud jej máte ve svém těle nadměrné množství, může tato nebezpečná látka přivodit smrt během několika minut. 

Příznaky otravy kyanidem 

Otrava kyanidem vzniká v případě nadměrné konzumace kyanogenních rostlinných sloučenin, které se vyskytují především v semenech ovoce z čeledi Rosaceae. Přesné množství potřebné k tomu, aby se člověku udělalo špatně, závisí především na jeho tělesné hmotnosti (největší riziko hrozí malým dětem), odrůdě jablka a prostředí, ve kterém roste. Mezi mírné příznaky otravy patří: 

  • úzkost
  • bolesti hlavy
  • závratě
  • zmatenost
iZdroj fotografie: Freepik

Pokud jde ovšem o akutní otravu, může být člověk vystaven sníženému vědomí, vysokému krevnímu tlaku, ochrnutí nebo v některých případech dochází dokonce ke smrti postiženého. 

Je tedy konzumace jablečných semen nebezpečná?

Abychom tedy učinili závěr, podle vědců se obsah amygdalinu v 1 gramu jablečných semen pohybuje v rozmezí 1-4 miligramů. Z tohoto množství se při rozkousnutí semena potenciálně uvolní 0,6 miligramů kyanovodíku, jehož smrtelná dávka se pohybuje kolem 50-300 miligramů. To znamená, že by člověk by musel sníst 83-500 jablečných semen, aby u něj vznikla akutní otrava kyanidem. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jinými slovy se dá říci, že konzumace několika jablečných semen je bezpečná. Navíc je důležité si uvědomit, že amygdalin se mění v kyanovodík pouze v případě, kdy jsou jadérka narušená (když je například rozkousnete). V případě, že byste je polknuli v celku, tak se nemusíte ničeho bát – ochranný obal semen je rezistentní vůči trávicím enzymům, tudíž semena mohou projít trávicím systémem bez jakéhokoliv poškození. Přesto však vědci varují, abyste se jim raději vyhýbali. 

Kolik jablečných semen jste za život snědli vy? 

Zdroj: Medicalnewstoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články