HIV patří mezi nebezpečná, a bohužel také neléčitelná onemocnění, na které každým rokem podlehne řada lidí. Existují však dva případy, kdy tuto nemoc pacienti porazili.
HIV patří mezi nebezpečná onemocnění, na které se lékaři a odborníci snaží najít lék již dlouhá desetiletí. Během této doby podlehlo viru HIV nespočetné množství lidí. Nyní se však mluví o hotovém zázraku. Bylo totiž zjištěno, že tomuto onemocnění dokázali čelit, a dokonce jej porazit dva pacienti v historii. Jak je to vůbec možné a co bylo klíčovým krokem k tomuto uzdravení? Na tyto otázky odpovídá vědecký žurnalista a odborník na toto téma Stephen Luntz.
Co je to HIV?
HIV neboli virus lidské imunitní nedostatečnosti, patří mezi RNA virusy, které mají unikátní schopnost vytvořit podle své RNA molekulu DNA, kterou následně vloží do genomu hostitelské buňky. Jinými slovy se jedná o poměrně složitý systém, jehož výsledkem v lidském těle bývá právě nechvalně známá nemoc AIDS, při které dochází k postupnému selhání lidské imunity jako takové.
HIV, jak je a mělo by být známo, se přenáší především krví, pohlavními sekrety během nechráněného pohlavního styku a také i z matky na dítě. Krom toho, jakýkoliv běžný kontakt s nakaženou osobou nepředstavuje žádné riziko. Důležitá je proto vždy především prevence a ochrana sebe sama. V praxi to znamená nošení ochranných pomůcek při jakémkoliv kontaktu s krví potenciálně nakaženého, nepoužívání stejných jehel a podobných pomůcek po žádné jiné osobě a také dodržování všech zásad bezpečného sexuálního života.
Virus HIV v organismu
Po nakažení virem HIV se jeho RNA začíná šířit v organismu, kde napadá převážně CD4+ buňky, které jsou primárně odpovědné za imunitní odpovědi a reakce organismu. Vir se tak dostane do jejich jádra, postupně se množí a pomalými korky infikuje další a další buňky. Imunitní systém nakaženého zpočátku reaguje, postupem času jsou však tyto reakce zpomalené a imunita jako celek začíná upadat.
V tom momentu se však již nejedná o samotný vir VIH, ale o propuknutí nemoci AIDS, která vyčerpá jak imunitu nakaženého, tak celý jeho organismus. Ten se virovým přetížením zhroutí a nakaženého tak dokáže doslova zabít i obyčejná chřipka, proti které nebude umět jeho tělo bojovat a bránit se jí. Vir je totiž rozšířen nejen v buňkách, ale také v makrofázích, nervových zakončeních a dalších částech těla.
Případ vyléčení z HIV
Přestože je známo, že jakmile se někdo virem HIV nakazí, poputuje s ním tento vir doslova až do smrti, existují dva historické případy, kdy se nakažení tomuto viru dokázali ubránit, a co víc, dokázali se z něj zcela vyléčit. Pro mnohé z vědců a specializovaných lékařů je to hotovým zázrakem a neustále zkoumají a zjišťují, přesný důvod, jak se to mohlo podařit.
Druhým případem vyléčení je tedy konkrétně 30letá žena ze San Francisce, jíž byl po smrti manžela v roce 2013 diagnostikován vir HIV v těle. Nejdříve v roce 2019 podstoupila antiretrovirovou léčbu, dále však léčena nebyla. Podle všech odborníků je tedy její imunitní systém výjimečně silný a dokázal tak tuto nemoc porazit. V její krvi již totiž nebyly detekovány ani nalezeny žádné stopy po tomto viru.
Jaký je váš názor na tuto nemoc a prevenci proti jejímu nakažení?