Prozradíme vám klíč k dlouhověkosti a životu plného elánu

Vědci z harvardské univerzity provedli rozsáhlou studii o dopadu zdravotních návyků na průměrnou délku života.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při výzkumu prý využili velké množství záznamů národní zdravotní služby (NHS). Sledovali několik desítek tisíc lidí po mnoho let. Databáze NHS zahrnovala více než 78 tisíc žen a studie je sledovala od roku 1980 do roku 2014. Zároveň studie sledovala více než 40 tisíc mužů. Ty sledovala od roku 1986 do stejného roku. Celkově se tedy studie účastnilo více než 120 tisíc sledovaných osob. Ženy přitom vědci sledovali 34 let, muže o šest let méně. Vědci zkoumali údaje o stravě, hmotnosti, tělesné aktivitě, kouření a požívání alkoholu.

Jak se údaje hodnotily?

Výše jmenované oblasti byly vybrány pro sledování zcela úmyslně. Mají totiž velký dopad na riziko předčasného úmrtí. Údaje o stravě byly hodnocené na základě uváděného příjmu zdravých potravin jako je zelenina, ovoce, ořechy, celozrnné výrobky, zdravé tuky či omega 3 masné kyseliny. A také nezdravých potravin jako je červené maso, nápoje slazené cukrem, trans-tuky a sodík. Úroveň zdravé aktivity byla stanovena alespoň na 30 minut střední až intenzivní aktivity denně. Ideální hmotnost byla definovaná dle klasických tabulek BMI

iZdroj fotografie: Pexels

Co se týká kouření, tak bylo vždy definované jako velmi nezdravé. Zdravé kouření by znamenalo, že sledovaný člověk nikdy nevykouřil ani jednu jedinou cigaretu. U alkoholu však byla studie benevolentnější. Mírný příjem alkoholu byl stanovený na 5-15 gramů denně u žen a 5-30 gramů denně u mužů. Přitom platí, že jeden nápoj obsahuje asi 14 gramů čistého alkoholu. To je zhruba malé pivo, sklenička vína nebo panák tvrdého alkoholu.

Zdravé návyky = roky života navíc

Vědci přihlíželi také k údajům o věku, etnickém původu a užívání léků. Díky údajům se ukázalo, že je velký rozdíl mezi lidmi, kteří žijí zdravým životním stylem a těmi, co si užívají neřestí. Ti, kteří žili zdravě žili déle. Průměrně šlo o 14 let života navíc u žen a 12 let u mužů. Lidé, kteří jedli nezdravě, nesportovali, pili a kouřili většinou zemřeli předčasně na rakovinu nebo kardiovaskulární onemocnění. Odborníci také vypočítali očekávanou délku života podle toho kolik zdravých návyků lidé měli. Jeden jediný zdravý návyk znamená dva roky života navíc.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak podotkli autoři studie, není vhodné utrácet peníze za vývoj léků na léčbu nemocí. Mnohem lepší by bylo pokusit se nejprve propagovat prevenci, která by tyto zdravotní neduhy eliminovala. Důležité je tedy mimo jiné hovořit o škodlivosti tabákových výrobků, o dopadech požívání alkoholických nápojů a v neposlední řadě samozřejmě také o tom, jak škodí jíst tučné či přeslazené potraviny.

Zdroj: Harvard

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články